Firefox – vyšla nová verze 21

firefox_logo

Včera Mozilla vydala novou verzi prohlížeče Firefox, tentokrát s číslem 21.

firefox-21_hlaseni

Hlavní novinkou Firefoxu 21 je analýza informací o běhu tohoto prohlížeče. Jejím cílem je shromažďovat základní informace o tom, jak se váš prohlížeč chová. Například jak rychle se spouští, co jej zpomaluje apod.

Poté na základě porovnání s ostatními dokáže říci, že je nezvykle pomalý a nabídne nápravu.

firefox-21_predvolby

firefox-21_predvolby_vypnuti
Pokud o tuto novinku nestojíte a např. obáváte se o další střípek ze svého soukromí, tak tuto funkci můžete samozřejmě zakázat v Možnostech prohlížeče.

firefox-21_hlaseni_spusteni

Naopak výstupy analýzy si můžete prohlédnout v menu Nápověda-> Hlášení o zdraví aplikace Firefox.

Další novinkou je již aktivní podpora chystaného webového standardu WebRTC a jeho kompatibilita s prohlížečem Google Chrome. Bude tedy podporována komunikace mezi těmito prohlížeči.

Nakonec byla do této verze také přidána i podpora uzavřených multimediálních kodeků H.264, MP3 a AAC. Bohužel v tomto Mozillu dříve „otevřený“ Google vůbec nepodpořil – aby provozoval a prosazoval ve svém prohlížeči jen otevřené standardy. Hraje si alibisticky na obou písečcích a vyčkává. Mozzilla tedy ustoupila, aby neztratila další podíl v oblasti prohlížečů a podporu doplnila. Tyto uzavřené kodeky prosazuje hlavně Apple a Microsoft.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..