Pro začátečníky – 4. díl – První sputění a aktualizace

manjaro

Naposledy jsme si ukázali a dokončili instalaci Manjaro linuxu do našeho počítače a tento počítač jsme restartovali. Nezapomeňte také vyndat instalační médium z počítače.

manjato_aktualizace-05 Po restartování se nám objeví přihlašovací obrazovka s naším jménem, které jsme uvedli při instalaci. Na toto jméno ukážeme myší a kliknutím se dostaneme na další obrazovku, kde vyplníme heslo, které jste rovněž uváděli při instalaci.

manjato_aktualizace-00 Tímto završíme první přihlášení do našeho systému Manjaro a dostaneme se na Vaši pracovní plochu.

manjato_aktualizace-01

V horním pravém rohu v systémové řádce se nám září vícecípá oranžová hvězdička. Ta nám bude vždy oznamovat, že pro nás systém jsou k dispozici nějaké aktualizace.

manjato_aktualizace-06

Ukážeme na ni a klikněme pravý tlačítkem a Install/Check for Updates.

manjato_aktualizace-07

Poté se nám zobrazí, že je k dispozici nová verze správce Pamacu. To bývá většinou vždy, když je k dispozici nová verze Manjara. Stiskněte Použít.

manjato_aktualizace-08

Po stisknutí se nás jako obvykle systém zeptá na heslo administrátora (root), které vyplníme a stiskneme klávesu Enter či tlačítko Ověřit.

manjato_aktualizace-09

Jeho stažení a nainstalování se nám potvrdí ukázkou okénka, které odklepneme Budiž.

manjato_aktualizace-10

Po této proceduře se nám vždy zobrazuje někdy obsáhlý seznam aktualizací. Poté klikneme znovu na tlačítko Použít.

manjato_aktualizace-12

Po stisknutí se nás znovu obvykle systém zeptá na heslo administrátora (root), které vyplníme a stiskneme klávesu Enter či tlačítko Ověřit.

manjato_aktualizace-11

Někdy se stane, že je třeba k vybraným aktualizacím či programům instalovat také jejich závislosti. V tom případě se nám ukáže toto okno s jejich vyjmenováním. Potvrdíme tedy tlačítkem Budiž.

manjato_aktualizace-02

Poté už jen sledujete průběh stahování a instalace aktualizací. Někdy se budete muset obrnit trpělivostí či si jít udělat čaj či něco jiného.

manjato_aktualizace-03

Pokud vše proběhne v pořádku, tak na nás vyskočí okénko, kde potvrdíme vše tlačítkem Budiž.

manjato_aktualizace-04

Tímto jsme plně dokončili svou aktualizaci systému a hvězdička v oznamovací oblasti nám zezelenala. Správce aktualizací nám nakonec ukazuje prázdnou tabulku a nápis System is up-to-date, tu potvrdíme ukončit a nám nezbude nic jiného, než zase čekat na nějakou další aktualizaci oznámenou oranžovou hvězdičkou.

Napříště si ukážeme začátky instalace programů či částí prostředí pomocí správce Pamacu či terminálu.

Pozn.: Touto cestou by se nám také mělo dokončit počeštění pracovního prostředí.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Návody, Seriály se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..