Včerejšek byl ve světě Manjaro bohatý na události. Kromě velké aktualizace, popsané v předešlém článku, byla včera vydána i komunitní edice Manjaro Cinnamon.

Komunitní vývojáři jsou velmi rádi, že mohli uvolnit poslední Manjaro Cinnamon Community Edition pro veřejnost. Toto vydání je jejich posledním dárkem tomuto úžasnému forku Gnome. Dále již nemohou udržovat tuto edici, neboť Cinnamon se stává stále více nekompatibilnějším s Gnome 3.8. Takže nezbývá než doufat, že někteří uživatelé budou stále milovat tuto verzi a zůstanou jí věrní.
Vývojáři věnovali veškeré úsilí, aby se toto vydání stalo nejlepší v historii Manjaro. Váš zážitek z něj umocní použití Cinnamonu 1.7 a Gnome 3.6. Najdete zde všechny vymoženosti, které očekáváte od systému, ve kterém je používán Cinnamon:
- Nemo 1.7.2
- Cinnamon 1.7.3
- Cinnamon-control-center 1.7.2
- Cinnamon-screensaver 1.7.1
Oproti vydání Manjaro 0.8.4 byly provedeny následující změny:
- Představen grafický instalátor
- Představen Správce nastavení Manjaro
- Použit GDM jako display manažer
- Kernel Linux 3.8.5
- Systemd 198
- Xorg 1.14.0
- Vlastní podpora ovladačů pro grafické karty AMD a Nvidia
- Předinstalována další podpora multimédií, aplikací a přístupu k AUR
Doufáme, že fanoušci Cinnamonu s radostí přivítají tuto nejnovější a největší iteraci Manjaro Cinnamonu.
Častým problémem každé linuxové distribuce je instalace balíčků s jazykovou lokalizaci. S grafickým nástrojem Správce nastavení Manjaro se i toto má stát co nejjednodušším. Proto byl vytvořen pěkný průvodce, který vás tímto provede krok za krokem. Následně vás upozorní, pokud je k dispozici nový jazykový balíček. Ve Správci nastavení Manjaro si také celkem pohodlně můžete změnit jazyk systému, rozložení klávesnice a správu uživatelů.

Hodně práce bylo věnováno grafickému instalátoru, který vznikl na základě Linux Mintu, díky vstřícnosti Clémenta a jeho týmu. Byl jen nepatrně vylepšen, aby se napasoval na distro, založené na Archlinuxu.
V současné době je podporována pouze instalace na jeden pevný disk, ale je možné připojit další oddíly manuálně, pokud si vyberete manuální možnost rozdělění disku. Je doporučeno pro tuto situaci použít CLI-instalátor, který nabízí stále všechny funkce, včetně podpory EFI a umožňuje i instalovat Manjaro na počítačích Mac.

Pamac, výchozí grafický správce balíčků, byl aktualizován a bylo opraveno několik chyb. Nové funkce jsou:
- Možnost měnit velikost všechn panelů
- Seznam balíčků nyní zobrazí i ikony
- Balíčky lze nyní třídit dle skupin, repozitářů nebo stavu (nainstalované, odinstalované, sirotci)
- Přidán sloupec velikost (zobrazuje velikost instalovaných balíčků).
- Zobrazení skutečné velikosti po stažení
- Interaktivní hledání na panelu dle názvu balíčku v seznamu
- Sirotci jsou zobrazeny v Pamac a už se neodinstalovávají
- Sirotci se nyní zobrazeny a mohou být odstraněny ručně
- Nejnovější překlady: katalánština, dánština, francouzština, němčina, italština, norština, polština, brazilská portugalština, rumunština, řečtina, španělština, turečtina

Odkazy
- Download 32-bit a 64-bit Manjaro Cinnamon Community edition (0.8.5)
- Manjaro fórum
- Manjaro Wiki
- Jak vytvořit instalační USB medium
Zdroj: http://manjaro.org/2013/04/11/manjaro-cinnamon-community-edition-released/


Pingback: Linux Mint Czech - Manjaro Cinnamon at Linux-Mint-Czech
Zatím spousta chyb a nedodělků, kolize v aktualizaci, česko-anglický překlad. Hledat finty, jak obejít chyby ve funkčnosti nemám rád. Možná příští verze bude lepší.
No příští už nebude, ohledně této komunitní verze nemohu sloužit, ale co se týká verze oficiální – jedu na ní už 3 měsíce, naprosto bez problémů. Všechna připojená zařízení šlapou v pohodě a ani jejich rozchození nebylo nic náročného. Během provozu minimálně zatěžuje sys. prostředky (jedu na Xfce) a softwaru je díky kompatibilitě s AUR habaděj.