Propojení počítačů přes internet protokolem n2n

IPv4 adresy již v mnoha částech světa došly a rozšiřování IPv6 postupuje stále příliš pomalu, takže drtivá většina domácích počítačů je za NATem, který umožňuje IPv4 adresy ušetřit a uvnitř sítě naadresovat na privátní rozsah. Což bohužel neumožňuje přímo kontaktovat počítač za NATem, který vždy připojení musí vyvolat. To komplikuje použití některých protokolů, např. ip telefonie, ssh atd.. Řešení v podobě klasické VPN na veřejné adrese většinou vyžaduje nějakou tu placenou službu.

Řešením může být potokol n2n, který vytváří p2p síťové připojení podobné VPN, kdy propojené počítače jsou dostupné na zvoleném privátním rozsahu, i když jsou všechny za NATem. Protokol má silné end to end šifrování, přičemž jeden počítač může být připojen do několika sítí zároveň. Pro inicializaci připojení se využívá tzv. supernode na veřejné adrese, vzniklý tunel je přímo mezi propojenými počítači.

Instalace:

V repozitáři AUR je dostupný balíček s názvem n2n-git

K dispozici jsou i klienti pro Windows (N2n Gui), macOS, i Android (n2n nebo hin2n)

Použití:

Po instalaci je potřeba povolit démony na pozadí:

sudo systemctl enable edge # pro klienta
sudo systemctl enable supernode # pro supernode

Klienta připojíme do sítě příkazem se syntaxí:

sudo edge -c nazev_site -k heslo_site -a ip_adresa_pc_v_n2n_siti -l ip_adresa_supernode:port

Je možné využít veřejné supernode jako např.: remoteqth.com:82 nebo n2n.switchy.wang:10088 nebo si vytvořit vlastní příkazem

sudo supernode -l cislo_portu

Jak bylo již zmíněno, musí být na veřejné adrese, ale pokud jej nemáte, můžete využít i supernode někoho jiného. Server si neukládá hesla k sítím a po vytvoření připojení již do komunikace nijak nezasahuje. Takto vytvořené spojení můžete využít v podstatě jakkoli, omezením je jen kapacita připojení, počítače by se měli vůči sobě chovat jako by byli na místní síti.

Git projektu: https://github.com/ntop/n2n

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Návody, Software se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..