Jak zlepšit čas bootování v Manjaro Linux pomocí nástroje Readahead

reada Readahead je nástroj, který načte bootovací služby na základě jejich pořadí, tedy tak, jak jsou uloženy na rotačním disku (SSD jsou  také podporovány). Tento přístup minimalizuje čas vyhledávání a tzv. „rotační zpoždění“. Rovněž zvyšuje datovou propustnost disku, což znatelně zkracuje čas bootování.

Readahead samozřejmě neohrozí pořadí služeb a načítání programů během bootování, neboť jen čte a načítá data do vyrovnávací paměti primárního paměťového média (namísto do paměti RAM, kde jsou data programů držena jen dočasně) a ponechává pořadí načítání programů beze změn.

Readahead je vyvinut vývojáři Fedory a funguje v řadě distribucí, používajících „systemd“ (nástroj, který upravuje provádění služeb v průběhu a po spuštění). Není to však jediný program svého druhu. Např. Ubuntu má svůj vlastní nástroj s názvem Ureadahead.

Manjaro Linux obsahuje aplikaci Readahead již ve výchozím nastavení, leč je vypnutá. Proto vám doporučuji zkusit si tento nástroj v Manjaro aktivovat.

V mém případě, jak můžete vidět níže, byl Readahead schopen snížit bootovací časy až o 21%, což už stojí za úvahu.

reada1

Zlepšuje také bootovací časy na SSD discích v případě, že je podporován souborový systém (např. Ext4). Dále má také schopnost defragmentovat soubory pro zlepšení výkonnosti disků.

Jak jej aktivovat v Manjaro?

Krok 1:

Je to opravdu snadné. Otevřete si terminál a zadejte níže uvedený příkaz:

 $ sudo systemctl enable systemd-readahead-collect systemd-readahead-replay

 

Krok 2:

Poté restartujte počítač, a to nejméně dvakrát. Potom už byste měli vidět znatelné zlepšení (zkrácení) bootovacího času.

Přeji hodně štěstí.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Instalace, upgrade a konfigurace systému, Měření času, Návody, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Jak zlepšit čas bootování v Manjaro Linux pomocí nástroje Readahead

  1. Profilový obrázek bekheir napsal:

    Zeby som to vyskusal? Bootujem tak dva krat za tyzden, ale preco nie? 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..