Dropbox – spolehlivé a kvalitní úložiště (jeho registrace, instalace, vlastnosti)

 

dropbox_logo

Dropbox je online úložiště souborů, umožňující ukládat, zálohovat, synchronizovat mezi Vašimi počítači a případně sdílet soubory či adresáře s ostatními.

Služba je provozována společností Dropbox, Inc, která byla založena v roce 2007.

V základní variantě poskytuje 2 GB prostoru zdarma, kterou lze rozšířit několika způsoby:

dropbox_invite
 • Prvním nejjednodušším způsobem (zdarma) je pomocí Vašich přátel či člena rodiny. Pokud některému založíte či si některý z nich založí Dropbox přes Váš jedinečný speciální odkaz (refferall link, který je poté uveden ve Vaší administraci) a si také nainstaluje klienta, tak získáte Vy i on navíc 500 MB místa až do limitu 16 GB (obě hodnoty se postupem času zvětšují, když budete číst tento článek později, tak už nemusí být aktuální).
 • Druhým způsobem (zdarma) je různými soutěžemi pořádanými Dropboxem (např. tzv. Dropbox Quest) nebo třetími stranami (např. k telefonům Samsung nebo HTC).
 • Třetím a posledním způsobem je zaplacení určité částky za měsíc či rok (vyjde to o 17% levněji). V placené verzi můžete mít k dispozici prostor o velikosti až 500 GB (100 GB za 99 USD/rok, 200 GB za 199 USD/rok nebo 500 GB za 499 USD/rok). (Též jsou verze pro firmy s ještě větším prostorem).

Klienti

dropbox_sync

Největší výhodou je spolehlivost, jednoduchost (obojí osobně ověřeno, oproti podobným službám a klientům), dále možnost klientů pro přehršel platforem a operačních systémů (Linux, Windows, Android, Mac OS X, iPhone/iPad), BlackBerry a další).

Je možné jej tedy používat i na synchronizaci či sdílení dat v rámci více platforem. Stačí stáhnout příslušného klienta a nainstalovat ho. Průvodce při startu Vás seznámí se základními možnostmi aplikace a nabídne možnost také určení umístnění používané složky.

Dropbox umí synchronizovat soubory pouze v této jedné, uživatelem zvolené složce. Pro někoho bohužel, pro někoho naopak bohudík (tento princip používá také většina konkurenčních obdobných služeb).
Pokud jste během instalace nezadali jinak, tak tuto složku naleznete v domovském adresáři pod názvem Dropbox.
Synchronizace ostatních souborů a složek mimo složku Dropbox je možné pomocí symbolických odkazů.

Současná verze klienta podporuje i synchronizaci pouze Vámi vybraných podsložek, tzn. nemusí být prováděna synchronizace kompletního obsahu složky Dropbox na všech počítačích, ale na jednotlivých počítačích si můžete vybrat, které podsložky chci synchronizovat na daném zařízení.

 

Vytvoření účtu

Pokud tuto službu ještě nemáte a zaujala Vás, tak pro vytvoření účtu klikněte na následující registrační odkaz. Dostanete se tím na stránky tohoto úložiště.

dropbox_reg

Do 1. kolonky First name vyplňte Vaše jméno (či smyšlenou přezdívku).

Do 2. kolonky Last name vyplňte Vaše příjmení (či smyšlenou přezdívku).

Do 3. kolonky Email vyplňte Váš email (nutno platný!). Bude Vám na něj potvrzovací odkaz či v budoucnu pro případné obnovení hesla.

Do 4. kolonky Password vyplňte Vaše silné heslo (kombinace VELKÝCH a malých písmen, číslic atd.).

Nakonec zaškrtněte políčko I agree to Dropbox Terms, pokud souhlasíte s jejich uvedenými podmínkami

 

Instalace klienta

Obslužného klienta si v terminálu nejlépe nainstalujeme z AUR zadáním:

sudo yaourt -S dropbox

 

Spuštění klienta

Klienta poprvé spustíte z Menu-> Internet -> Dropbox. Poté se Vás průvodce zeptá na přihlašovací jméno a heslo z výše uvedené registrace. Výchozí umístění složky Dropbox a zda chcete synchronizovat všechny složky či jen vybrané. Nakonec průvodce vše zavřete a tímto se spustí klient a jeho synchronizace s okolním světem. Napříště by se klient měl spouštět automaticky, pokud neodškrtnete příslušné políčko v jeho nastavení. K tomuto nastavení se dostanete kliknutím pravým tlačítkem myši na jeho ikonu a následnou volbou Preferences (viz. obrázky níže).

dropbox_menu dropbox_lan dropbox_prenosy dropbox_proxy dropbox_nastavenirozsirene

 

Funkčnost

Všechny soubory či adresáře (složky), které pak do této složky Dropbox nakopírujete, jsou pak automaticky nahrány a synchronizovány se serverem a případně následně s ostatními vašimi počítači. Pokud tyto počítače máte navíc umístněny v jedné síti, tak je implicitně zapnuta synchronizace přes LAN, která je mnohonásobně rychlejší. V opačném případně jdou data na server a poté ze serveru na Váš další počítač.

Uvnitř složky Dropboxu můžete standardně pracovat se všemi složkami a soubory, jak jste normálně zvyklí (mazat, přejmenovávat, kopírovat, vyhledávat atd.)

dropbox_hori

Zálohování či synchronizace na web probíhá zcela automaticky, kdykoli v dané složce něco změní. Dojde-li ke změně souboru v synchronizované Dropbox složce, automaticky dojde k synchronizaci na ostatní synchronizovaná zařízení. Výhodou Dropboxu je, že synchronizuje pouze tu část souboru, která se změnila, tak omezuje využívání internetu na minimum.
Dalším plusem je, že podporuje historii revizí, takže smazané soubory ze složky Dropbox mohou být kdykoliv obnoveny
Také není problém se vrátit k některé z předchozích uložených verzí souboru, a to jak přes webového klienta, tak i na kterémkoliv instalovaném klientu. Tato historie verzí je omezena na dobu 30 dní (neomezenou historii získáte zakoupením placené verze).

 

Bezpečnost

Dropbox úložiště je šifrováno pomocí AES-256, tzn. všechny soubory uložené na serverech Dropboxu jsou zašifrovány a bez znalosti hesla k vašemu účtu jsou nečitelné. Doporučujeme si vytvořit velmi silné heslo či si nějaké nechat vygenerovat od různě dostupných generátorů hesel. Případně zapomenuté heslo je možno obnovit pomocí uvedeného emailu při Vaší registraci (slouží zároveň jako Vaše přihlašovací jméno)
Dalším bezpečnostním plusem je, že veškerý přenos souborů (a metadat) je prováděn přes zabezpečené spojení SSL.

Pokud budete chtít sdílet, tak nemusíte mít obavy, že Vaše sdílené složky jsou viditelné všem, vidí je jenom ty osoby, které pozvete ke jmenovité složce pozvete přes klienta či webové rozhraní.

Nakonec veřejně přístupné soubory, které nahrajete k tomu určené složky Public, mohou zobrazit pouze lidé, kteří na ně mají odkaz (Vámi zaslaný či někde zveřejněný). Navíc veřejně přístupné složky nejdou procházet ani vyhledávat.

Parametry zálohování lze samozřejmě nastavit – od maximální rychlosti odesílání dat až po užití Proxy serveru. Standardně užívá vlastní Proxy pro zvýšení bezpečnosti přenosu dat.

dropbox_webrozh dropbox_photos

Dalším docela vymakaným prvkem plusem je také přehledné a snadné webové rozhraní, určené pro ty, kteří například nemají nainstalovaného klienta či pokud chcete přistupovat ke svým datům z cizího počítače.
Odeslat můžete data pomocí internetového prohlížeče, avšak přes toto rozhraní lze nahrát soubor o maximální velikosti 300 MB (klient naproti tomu nemá omezenou velikost souboru).

Samozřejmostí je i průběžný ukazatel zaplněnosti disku. A u některých systémů se zobrazuje i grafický příznak průběhu nahrávání, což ulehčuje orientaci.

Dropbox nabízí možnost sdílet soubory s více uživateli současně (nejlépe, které pozvete:-))

dropbox_share

 

Přístup z mobilních zařízení

dropbox_mobile
Pro přístup do Vašeho úložistě můžete použít aplikaci pro chytrý telefon. Získáte tak přístup do Vašeho Dropboxu na cestách, zobrazení souborů, stažení souborů pro offline prohlížení a synchronizaci (ruční i automatickou) Vámi nafocených vašich fotek a videí na Dropbox. Synchronizace jde nastavit, zda chcete nahrávat pouze přes wifi či i přes datové připojení od svého operátora.

Shrnutí hlavních funkcí Dropboxu:

 • synchronizace souborů libovolné velikosti do velikosti Vašeho úložiště
 • automatická synchronizace při zjištění nových souborů nebo při změnách souboru (možnost práce offline, po připojení sesynchronizuje změny)
 • při přerušení je nahrávání či stahování navázáno
 • obnova smazaných souborů a složek či obnova předchozí verze souboru (30 denní historie souborů v základní verzi zdarma, neomezená historie souborů v placené verzi)
 • synchronizují se pouze změněné části souborů pro změnšení velikosti přenosů
 • sdílení souborů (možnost spolupráce a úprav souborů pro více lidí) s okamžitou synchronizací změn od ostatních zainteresovaných
 • veřejná složka (public) s možností veřejného sdílení odkazů na soubory v ní obsažené
 • automatické vytvoření foto alb ze sdílených složek s fotografiemi
 • online zálohování souborů
 • webový přístup k uloženým souborům
 • přístup k souborům z mobilních zařízení

Celkově se Dropbox chová velice spolehlivě, jednoduše a kvalitně. Také proto se stal určitým standardem a etalonem v této oblasti. Osobně jsem s ním během několikaletého používání neměl žádný problém či ztrátu dat.

Pokud ještě Dropbox nemáte a chtěli byste si jej vyzkoušet, směle použijte pro registraci tento uvedený odkaz: http://db.tt/Fa7vYKG

Pokud se pře něj zaregistrujete, získáte tam malý bonus ke kapacitě navíc, stejně jako já, za což Vám předem děkuji.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Dropbox – spolehlivé a kvalitní úložiště (jeho registrace, instalace, vlastnosti)

 1. Satapouch Satapouch napsal:

  Moc hezký a dobře napsaný článek, díky za něj 🙂

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..