Grub-Customizer 3.0.4

grc Před nedávnem byla vydána aktualizovaná verze nástroje Grub-Customizer – 3.0.4. Jedná se o grafický nástroj pro úpravy a vylepšení zavaděče GRUB 2, ve kterém si můžete vybrat výchozí spouštěcí položku v menu, změnit viditelnost a časování, nastavit parametry jádra, zakázat obnovení položky a i změnit rozlišení obrazovky (GFX_MODE). Ať už chcete odstranit z menu staré kernely nebo chcete jen co nejrychleji  upravit spouštěcí menu, tak s nástrojem Grub-Customizer toto vše učiníte jen několika málo kliknutími. Má také několik dalších pokročilých funkcí a navíc i možnost přizpůsobení vzhledu dle svého vkusu (například lze změnit barvu menu nebo pořadí položek), ale jeho hlavní deviza je jeho snadné a intuitivní používání.

 

Co je to vlastně GRUB 2?

GRUB 2 je program odpovídající za načtení/zavedení operačního systému. Je odkazován přímo z MBR (Master Boot Record – zaváděcí stopy) a zajišťuje předání kontroly mezi BIOSem (de facto firmware základní desky, úplně nejnižší softwarová vrstva) a operačním systémem (OS, jako je kupříkladu Linux, Unix či Windows). Název je akronymem GRand Unified Bootloader, version 2 (Grub 2), což je druhá verze GNU GRUB.

 

Grub-Customizer

S nástrojem Grub-Customizer můžete snadno nastavit výchozí spouštěcí položku /OS v menu GRUBu. Jednoduše je viditelná i možnost nastavení času pro automatické spuštění operačního systém. Rovněž si uživatel může zvolit parametry kernelu pro spuštění.

grc1

 

grc2

 

grc3

 

Také volba pozadí GRUBu je docela zajímavá funkce, kterou nabízí Grub-Customizer. Můžete si jej nastavit ručně, ale také se pomocí tohoto nástroje dá snadno přidat libovolný obrázek na pozadí GRUBu. Dále můžete nastavit i vlastní rozlišení a také přizpůsobit písmo v menu.

 

Co je nového a opraveného v této verzi:

 • zavedeno prosazování compare_proxies
 • aktualizovaný soubor README
 • aktualizovaný výchozí název vlastních vstupních skriptů
 • přidána funkce záznam: lze přidat vlastní skript proxy serveru, pokud chybí
 • opraven pád při editaci viditelného záznamu
 • automatické odstranění neplatných proxy po jejich vložení
 • odstraněny z konfiguračního dialogu nepoužívané UPDATE_CMD
 • ignorovány mezery před menuentries
 • připojení podle jména: pouze tehdy, je-li název jedinečný
 • vrácena funkce: kontrola duplicity
 • odstraněny nevyužívané informace

 

Instalace v Manjaro Linux

Není opět nic složitého a zvládne to každý uživatel. Potřebný balík je obsažen v AUR. Stačí tedy otevřít terminál a zadat příkaz:

 $ yaourt -S grub-customizer

 

Po instalaci se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu > Správa > Grub Customizer.

Domovskou stránku najdete na https://launchpad.net/grub-customizer.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Instalace, upgrade a konfigurace systému, Software se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..