Hamster – aplikace pro sledování času

 

hamster_logo

Pracujete u počítače a chcete vědět kolik času strávíte nad jednotlivými úkoly či naopak chcete vědět kolik a jak ztrácíte čas? S tím Vám může pomoci následující svobodná aplikace.
Hamster je jednoduchá aplikace na sledování času pod operačním systémem Linux.
Hlavní funkcí Hamstera je už výše napsané sledování času jednotlivých aktivit nejen na počítači, ale nabízí celou řadu dalších funkcí.

 

Instalace a spuštění

Instalaci Hamsteru provedeme zadáním následujícího příkazu v terminálu

sudo pacman -S hamster-time-tracker
hamster_instalace

či zadáním hamster-time-tracker ve vyhledávání v Pamacu (Menu->Systém->Přidat/odebrat software) a jeho nainstalováním kliknutím na tlačítko Použít.

Po instalaci program spustíme vybráním v menu (Menu-> Příslušenství->Sledování času).

hamster_nabidka

 

Vložení nové aktivity a další funkce

Do této aplikace se musí daná aktivita vždy ručně zapsat a spustit, sama totiž nijak nepozná, zda právě začínáte pracovat či už nyní pracujete něčem jiném.

V tomto Hamster vede svou jednoduchost. První úlohu, na které nově pracujete si pojmenujete do pole Spustit novou činnost. V tomto poli můžete také rozkliknutím vybrat starší, už dříve předvyplněnou činnost.

hamster_spustenisledovani

Vlastní sledování spustíte klepnutím na tlačítko Spustit sledování.

hamster_prvniuloha

Níže v poli se Vám zobrazí právě spuštěná činnost. Pokud jich budete mít během dne více, tak uvidíte celý jejich přehled, včetně jejich časového rozsahu.

hamster_prepnuti

Pokud najednou budete potřebovat pracovat na jiném úkolu či činnosti, tak lehce přepnete na jinou tím, že do pole Spustit novou činnost napíšete její název a kliknete na tlačítko Přepnout.

hamster_prehledcasu

Pokud budete chtít měření činností zastavit, kliknete na tlačítko Zastavit sledování. Poté se Vám v dolním přehledu zobrazí Vaše dnešní aktivity.

Vedle názvu aktivit se také zobrazuje čas, který jste dané aktivitě věnovali, dále k nim můžete přidělit kategorii (Práce), což se následně projeví také ve statistikách této kategorie.

 

Ruční přidání činnosti do Hamsteru

hamster_menu_pridat_starsicin

Někdy se stane, že chcete nějakou starší, ještě neměřenou činnost přidat ručně, aby byla v přehledu prací. Od toho tu máme volbu Přidat starší činnost.

hamster_pridatstarsicinnost

Zde vše potřebné vyplníte a dáte Uložit.

 

Přehledy a statistiky

Konečně jsme se dostali k tomu, kvůli tyto všechny úkony děláme. Tzn. k vysledování času, který věnujete činnostem a jejich vyhodnocení (zhodnocení).

hamster_menu_prehled

V menu Sledování dáme volbu Přehled.

hamster_menu_prehled_zobrazeni

Zde se nám zobrazí okno s přehledem všech činností, které jsme zaznamenali. Seřadí je jako jednotlivé položky a pomocí grafu či rozkliknutím datumů si můžete vyfiltrovat jednotlivé dny. Přitom též z těchto grafů vidíte, kolik jste v určitý den měli daných aktivit.

hamster_celkem

Pokud chcete znát celkovou sumu ztráveného času (v hodinách) u jednotlivých činností či kategorií, tak klikněte na druhou záložku Celkem. Jednodušší, už to být nemůže.:-)

hamster_menu_prehled_ulozitzpravu

Z tohoto přehledu si můžete uložit zprávu ve formátu html. Z menu Přehled zvolíte Uložit zprávu.

hamster_ulozitzpravukam

Poté si vyberete, kam tuto zprávu chcete uložit.

 

hamster_menu_statistiky

V menu Přehledu máme ještě Statistiky.

hamster_statistiky

Zde se mi bohužel nic nezobrazilo, protože jsem měl málo dat a zaznamenaného času.

Dole jsem Vám tedy uvedl odkaz, kde si vše můžete prohlédnout na stránkách projektu.

Vidíte tam přehledně v grafech jednotlivé statistické objemy prací v čase.

 

Nastavení programu

hamster_menu_nastaveni

Vedle menu Sledování máme ještě menu Upravit, kde dále najdeme menu Nastavení.

hamster_predvolby_sledovani hamster_predvolby_kategorie hamster_predvolby_pracovniplochy

Zde si můžete zvolit různá nastavení tohoto programu, která jsou zřejmá z přiložených obrázků. Také zde lze předvolit a přidat nové či přejmenovat Kategorie, Činnosti a Štítky, což Vám poté ušetří čas.

Závěr

Hamster na mne na prvním pohled zapůsobil jednoduše a uživatelsky přívětivě, čímž si mne získal. Též zaznamenávání časů jednotlivých úkonů či činností probíhala na jedničku. Totéž přehledná „katalogizace“ a rozlišení činností. Má široké spektrum záběru použití, hodí se i např. také pro jednoduchou evidenci docházky, pro podklady pro fakturaci či jen pro vyhodnocení „žroutů“ Vašeho času.

Domácí stránka projektu

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..