Kingsoft Office, alternativa k MS Office

king V dnešním článku se podíváme na poměrně mladý projekt kancelářského balíku Kingsoft Office, což je zdařilá linuxová alternativa ke komerčnímu projektu MS Office. Kingsoft Office je kancelářský balík vyvinutý na bázi čínského Zhuhai vývojáři softwaru Kingsoft.

Obsahuje tři součásti –  Kingsoft Writer, Kingsoft Presentation a Kingsoft Spreadsheets . Osobní verze Kingsoft Office je pro nekomerční použití zcela zdarma, ovšem nikoliv open source. Pomocí sady Kingsoft Office, můžete zobrazovat, upravovat a odesílat dokumenty Microsoft Office, tabulky a další data v Manjaro Linux. Nabízí také většinu funkcí a vlastností, jako Microsoft Office.

Rozhraní i ovládání jednotlivých nástrojů připomíná klasický MS Office a samozřejmostí je podpora dokumentů typu MS Word (.doc, .docx), Excel (.xls, .xlsx) a PowerPoint (.ppt, .pptx). Nechybí ani automatická kontrola pravopisu (zatím pouze anglického) a součástí balíku je i nástroj pro snadnou tvorbu PDF souborů ze všech podporovaných dokumentů.

Kingsoft Office lze nejlépe využít pro úpravy a změny v již existujícím souboru, ale ani vytváření souborů nových není žádný problém. Po dobu mého krátkého zkoušení jsem se nesetkal s žádnými problémy, práce se soubory probíhala zcela normálně při přidávání nebo úpravách textu nebo při tvorbě nových souborů. Jen upozorňuji, že současná verze je prezentována jako alfa.

 

Kingsoft Writer

Kingsoft Writer je alternativou k MS Wordu se všemi podobnými či stejnými funkcemi a možnostmi. Dokáže editovat a vytvářet formáty .doc a .docx.

king1

 

Kingsoft Presentation

Kingsoft Presentation je zase alternativou k MS PowerPoint s možností vytváření a editace formátů .ppt a  .pptx.

king2

 

Kingsoft Spreadsheets

Kingsoft Spreadsheets zase dokáže editovat a vytvářet soubory ve formátu .xls a .xlsx a je tedy alternativou k MS Excelu.

king3

 

Jestliže vás tento kancelářský balík zaujal a chcete si jej nainstalovat a vyzkoušet v Manjaro Linux, není to nic složitého, neboť potřebný balík je k dispozici v AUR. Otevřete tedy terminál (např. pomocí Ctrl + Alt + T ) a zadejte následující příkaz:

 yaourt -S kingsoft-office

 

Ikony všech tří nástrojů se poté zobrazí v Menu > Kancelář > Kingsoft Presentation, Kingsoft spreadsheets, Kingsoft Writer.

Celý kancelářský balík je zatím jen v angličtině, ale běžnému používání to zas až tak moc nevadí.

Domovské stránky projektu najdete na http://www.wps.cn/product/wps2013, jen se nelekněte, web je totiž v čínštině……

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Kingsoft Office, alternativa k MS Office

  1. Profilový obrázek Peter Kotrčka napsal:

    vyzerá to zaujímavo, ale asi mi úplne stačí libreoffice.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..