LibreCAD – alternativa Autocadu, respektive CAD program zdarma

librecad_logo

LibreCAD je kvalitní Open Source CAD aplikace pro kreslení ve 2D, který se svými funkcemi pomalu vyrovná programu AutoCAD, přitom jeho ovládání je jednodušší.

Na rozdíl od zmiňovaného „standardu“ v CAD programech však LibreCAD načítá a ukládá do souborů v otevřeném formátu DXF (verze R12 nebo 2000), který také nebude problém někde jinde otevřít.
Je postaven na zdrojových kódech komunitní verze proprietárního programu QCAD od firmy RibbonSoft. Jeho grafické rozhraní však bylo přepsáno do Qt4 a zdrojové kódy byly restrukturalizovány.
Tato aplikace je přeložena do více než 20 jazyků, včetně češtiny. Někde není překlad vždy dokonalý nebo zcela dokončený (některé názvy zůstávají v angličtině), ale to zběhlým kresličům zřejmě neudělá žádný problém. Jako protiváhu musíte brát fakt, že na druhou stranu si ho můžete legálně stáhnout, nainstalovat a používat zcela zdarma. (Kdo bude chtít, může se zapojit do překladů chybějících textových řetězců.)

Jak jsem na začátku uvedl, tak mu není dána jakákoliv podpora kreslení ve 3D, což je škoda, ale pro jednodušší projekty vůbec není na škodu.

 

 

 Instalace

Tento program si v terminálu nainstalujeme zadáním příkazu

 sudo yaourt -S librecad

 

Spuštění programu a první nastavení

librecad_start

Po instalaci program nejčastěji najdeme v menu (Menu-> Grafika->Librecad).

librecad_prvn_nastaveni

Poté se nám při prvním spuštění objeví okno, jaké chceme prvotní nastavení programu. Zvolíme tedy v prvním řádku nejčastěji jednotky v mm, v druhém jazyk programu a ve třetím jazyk příkazů. Zvolte češtinu, Ti zdatnější si můžete nechat angličtinu.

 

Ovládání

LibreCAD se jednoduše ovládá nejčastěji pomocí ikon, které případně dále větví do jednotlivých podnabídek dle potřeby. Ty zdatnější si mohou užívat příkazové řádky.

librecad_nabidka_kresleni

V levé části okna najdeme ikony pro kreslení čar, oblouků, kružnic, elips, atd. Pro vložení textu, textu kót, vytvoření šrafování, vložení obrázku a vytvoření bloku.

librecad_hornipanel

V horním panelu najdeme hlavní textové menu a nabídku ikon na standardní operace se soubory, zoom, práci s hladinami a zachycovací nástroje (snap).

librecad_pravypanel

Vpravo jsou seznamy hladin a bloků a konečně dole je obvyklá příkazová řádka.

librecad_dolnipanel

Dole v okně najdeme standardně příkazový řádek s dalšími informacemi.

 

librecad_nabidka_kresleni librecad_podnabidka_cary

Jak už jsem výše zmínil, tak vlastní příkazy vybíráme pomocí ikon, případně pomocí jejich příslušných podnabídek.

Např. si vybereme kreslení kreslení čáry, klikneme na ni a změní se nám na jednotlivé možnosti, jak čáru nakreslit (mezi dvěma body, pod úhlem, jen horizontální, jen vertikální, apod.). Po dokončení se vrátíme zpět kliknutím na tlačítko dvojitých šipek.

Stejně postupujeme při kreslení ostatních objektů.

Tímto jsme si krátce představili kreslící 2D CAD program LibreCAD. Pokud budete mít zájem, tak někdy příště si vysvětlíme podrobněji vlastní postupy kreslení, jeho možnosti atd.

 

Výhody LibreCADu:

  • je zdarma:-)
  • je z většiny přeložen
  • běží na více OS (Linux, Windows, Mac OS X).
Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Seriály, Software. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..