TeamViewer 8 v Manjaro Linux

tw TeamViewer je populární aplikace pro vzdálené ovládání počítače, sdílení pracovní plochy, přenos souborů, on-line setkání a další. Je k dispozici pro Linux, Windows, Mac OSX,  Android a iPhone. aplikace je zdarma (freeware) pro osobní použití. Verze pro Linux používá Wine, které je implementováno do aplikace (není vyžadována instalace Wine, jako např. u starého balíčku Picasa pro Linux), takže se nejedná o nativní linuxovou aplikaci.

tw5

 

Nejnovější TeamViewer 8 (stable) pro OS Windows byl vydán již v prosinci minulého roku a dnes je tedy stabilní verze TeamViewer 8 k dispozici i pro Linux. Zatímco v beta verzi byly dvě chyby, které až do nedávné doby obtěžovaly řadu uživatelů, a které zobrazovaly buď chybovou zprávu “Daemon TeamViewer Daemon není spuštěn. Prosím ukončete a restartujte TeamViewer” nebo se zobrazovalo průhledné hlavní okno aplikace.

Nyní jsou však tyto bugy odstraněny a TeamViewer 8 pro Linux pracuje jak má i v Manjaro Linux.

Upgrade na nejnovější TeamViewer 8 je nutný, pokud chcete vytvořit vzdálené připojení k počítači s také s verzí TeamViewer 8. Pokud se chcete připojit k počítači se staršími verzemi TeamViewer 4, 5, 6 nebo 7 bude verze 8 pracovat normálně.

tw2

 

tw3

 

tw4

 

Novinky v TeamViewer 8 pro Linux

Nejvýznamnější změnou v nejnovějším TeamViewer 8 pro Linux je zřejmě přidání démona, který umožňuje připojení k vzdálenému počítači se systémem Linux už na přihlašovací obrazovce (takže vzdálený uživatel nemusí být přihlášen, aby bylo možné ovládat vzdálenou pracovní plochu počítače s TeamViewer).

 

Další nové funkce v aplikaci pro vzdálené ovládání počítače TeamViewer 8 pro Linux:

 • Nahrávání sezení (jak video, tak zvuk, jen zvuk je zaznamenán u počítačů s OS Windows) a přehrávání již funguje i pod Linuxem. Toto funguje u obou stran vzdáleného ovládání na daném sezení. Avšak konverze TeamViewer video souborů do jiných formátů, jako např. AVI, atd., momentálně pro Linux není k dispozici.
 • Předání sezení od jednoho vzdáleného experta ke druhému
 • Sdílení vybraných skupin s jinými účty TeamViewer
 • Odhlášení ze vzdáleného účtu (ze správcovské konzole TeamVieweru)
 • Nová správcovská konzole TeamVieweru (Přihlásit zde), která obsahuje webovou správu celého vašeho týmu technické podpory, integrovanou do TeamViewer Web Connector a rozšířenou o TeamViewer správcovské funkce.  Funkce Správa uživatelů však není zdarma, leč můžete si jí vyzkoušet bez zakoupení licence TeamViewer na omezenou dobu
 • Povoleno základní ověřování pro proxy
 • Podpora webkamer pro video-streaming během sezení
 • TeamViewer je možné instalovat na multiarch systémech
 • Řada oprav chyb a vylepšení

 

Chcete-li používat novou funkci, která vám umožní připojit se k počítači se systémem Linux už na přihlašovací obrazovce (což znamená, že není přihlášen uživatel na vzdáleném počítači a byla načtena pouze přihlašovací obrazovka), budete muset nastavit heslo pro expertní přístup. Otevřete tedy TeamViewer 8 na vzdáleném počítači, klikněte na tlačítko u pole “Osobní heslo” v hlavním uživatelském rozhraní a dále postupujte podle pokynů. Poté zkopírujte ID počítače a můžete odhlásit vzdálený počítač. Nyní, pro připojení ke vzdálenému počítači, ve kterém není žádný uživatel právě přihlášen, spusťte TeamViewer 8 pro Linux na vašem systému, zadejte vzdálené (partnerské) ID – posléze budete vyzváni k zadání hesla, které jste nastavili výše a můžete přistoupit k ovládání vzdáleného počítače.

 

Instalace

Není nic složitého a zvládne jí každý. Potřebný balíček je k dispozici v AUR, takže TeamViewer 8 nainstalujete zadáním příkazu v terminálu:

 $ yaourt -S teamviewer

 

Před prvním spuštěním je potřeba ještě spustit démona, potřebného pro běh aplikace:

 $ sudo systemctl start teamviewerd

 

Ikonu pro spuštění aplikace budete mít v “Menu –> Internet –> TeamViewer 8″. Výchozím jazykem je angličtina, ale snadno si lze nastavit svůj rodný jazyk v nabídce “Doplňky – Možnosti – Rozšířená nastavení – Zobrazit rozšířená nastavení”. K dispozici je jak čeština, tak i slovenština.

Pokud již máte starší verzi TeamViewer, nainstalovali jste si  TeamViewer 8 pro Linux, ale ten se vám nespouští, odstraňte všechny verze aplikace příkazem v terminálu:

 $ sudo pacman purge teamviewer*

 

Poté již nainstalujte nejnovější verzi dle výše uvedených pokynů.

Domovská stránka projektu je http://www.teamviewer.com/cs/index.aspx, kde se dozvíte i další informace.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Návody, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: TeamViewer 8 v Manjaro Linux

 1. Profilový obrázek Roman napsal:

  Dobré je využití dedikovaného serveru. Nabízí mnohé výhody oproti klasickému virtálnímu serveru.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..