Tux Paint – program na kreslení nejen pro děti

tuxpaint_logo

Pokud máte doma také nějaké potomky a chcete je trochu přiučit tvořivosti, tak Vám zde nabízíme jeden kousek, který by u Vás v počítači neměl chybět.

Tux Paint je zdarma dostupný (licence GNU GPL) grafický editor nebo spíše kreslicí program, který je určený zejména pro nejmenší děti.
Pro ně je speciálně přizpůsobeno ovládání tohoto programu. Je jednoduché, přehledné a vše je pro zpestření doprovázeno zvukovými efekty. Na obrazovce se také pro ně komicky projevuje tučnák Tux, který také „radí“ dítěti při kreslení.

tuxpaint_uvodni

I když má editor jednoduchý vzhled a ovládání, tak to neznamená, že nedisponuje širokou paletou nástrojů. Namátkou vyjmenuji kreslení od ruky, úsečky, základní geometrické tvary a text.

tuxpaint_magie

Za samostatnou zmínku stojí tlačítko magie, jenž skrývá pro děti opravku kouzelné efekty a filtry.
U každého můžete využít některý z mnoha tvarů a velikostí štětců. Obrysy či výplně kreseb je samozřejmě možné je zabarvit či vybarvit různými barvami.

tuxpaint_razitka

 

Opravdu velkou zábavou pro děti budou razítka a pokud si ještě k tomu stáhněte přídavný balíček (tuxpaint-stamps) těchto razítek, tak jich bude mít dítě na výběr opravdu velké množství. Jsou tam nejrůznější zvířátka, ovoce, hudební nástroje, autíčka, planety a další. U všech je možné nastavit jejich velikost a u některých i jejich barevnost.
Pro nejmenší jsou k jednotlivým některým razítkům přiřazeny i jejich zvuky.

tuxpaint_kresleniraz

Nakonec pro pokračování rozdělaného díla dítěte je možné obrázky ukládat a nahrávat přímo v programu a hotové i vytisknout.

 

 

Instalace

Tento program si v terminálu nainstalujeme zadáním příkazu

 sudo pacman -S tuxpaint
tuxman_pac

či zadáním tuxpaint ve vyhledávání v Pamacu (Menu->Systém->Přidat/odebrat software) a jeho nainstalováním kliknutím na tlačítko Použít.

tuxman_start

Po instalaci program spustíme vybráním z Menu-> Hry-> Tuxpaint, v některých pracovních prostředích (Mate) to bude schováno Menu-> Vzdělání-> Tuxpaint.

 

Závěr

Vaše děti vám za tento program budou určitě vděčné. Ty tvořivé v něm najdou dlouhodobou zábavu pro volné chvilky.
Tux Paint má minimální hardwarové nároky a velmi snadné ovládání. Spustit ho můžete i v režimu celé obrazovky, aby Vám potomek případně v počítači něco nevyvedl.

20061018182429
zach_20061022203141

O schopnostech tohoto programu vypovídají příklady kreseb dostupných na domovských stránkách.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..