Vydány komunitní edice Manjaro 0.8.5 (MATE, KDE, LXDE)

Jsme rádi, že vám můžeme oznámit vydání tří nových komunitních edicí Manjaro o.8.5. Jedná se o komunitní edice s pracovními prostředími MATE 1.6, LXDE 0.5.5 a KDE 4.10.2. „Komunitní edice“  Manjaro Linux přidávají jakýsi bonus k již oficiálně podporovaným edicím od týmu Manjaro.


manjarokde Yusuf a Cumali z  tureckého Manjaro vydali komunitní edici Manjaro KDE 2.013.04 na základě Stable repozitářů Manjaro. Jako pracovní prostředí je použito zbrusu nové KDE SC 4.10.2. Bylo v něm opraveno více než 100 chyb, dále v této verzi byl vylepšen nástroj pro správu osobních informací Kontact, správce oken KWin a další. Vývojový tým KDE vydal řadu aktualizací, které mají vliv i na další aplikace. Kompletní seznam změn je uveden na stránce problémů v KDE.

 

Dále v edici najdete:

 • kdebase-workspace 4.10.2
 • linux38 3.8.8 (3.8.6-1 na i686)
 • správce nastavení Manjaro 0.1.1
 • mhwd 0.2.5
 • octopi 0.1.0408
 • pamac 0.7.0
 • systemd 198 (systemd-next 201 na i686)
 • xorg-server 1.14.1

manjaro-lxde LXDE je velmi lehké desktopové prostředí, které je velmi podobné prostředí XFCE s jedinou výjimkou, není kompatibilní s Compizem. Jak XFCE, tak i LXDE je také jen základní desktopové prostředí, chybí některé moderní prvky, které těch náročnějších nechybí, jako je například vyhledávání aplikací a souborů v samostatném baru. Faktem však je, že je to vynikající volba pro méně výkonné počítače – 64bitová instalace Manjaro s LXDE využívá jen asi 150MB paměti.

 


manjaro-mate-cs MATE (vyslovováno ‚Mah-tay „) je nejznámější svým použitím v populární distribuci Linux Mint. Podobně jako desktopové prostředí XFCE, tak i 64bitová instalace Manjaro s MATE využívá asi 200 MB paměti. MATE sám byl vyvinut s cílem uklidnit uživatele prostředí Gnome 2 po radikální transformaci na Gnome 3. Verze 1.6 přichází s dlouhým seznamem změn , ale už ne s tak dlouhým seznamem významných oprav jako v předešlých verzích. Byla přidána podpora Systemd-logind, správce souborů Caja má nějaká drobná vylepšení a v panelu přibyly další funkce. Stáhněte si tedy instalační medium a vyzkoušejte.


manjaro-mate-li Hodně práce bylo věnováno grafickému instalátoru, který vychází z instalátoru Linux Mintu. Vznikl díky pomoci Clémenta a jeho týmu. Jen byl malinko přizpůsoben pro na Archlinuxu založené distribuce. V současnosti podporuje pouze instalaci na jeden pevný disk, avšak můžete připojit další oddíly ručně volbou možností RučněJe doporučeno pro tuto situaci použít CLI-instalátor, který nabízí stále všechny funkce, včetně podpory EFI a umožňuje i instalovat Manjaro na počítačích Mac.

 


manjarokdeocptopi Běžným problémem každé linuxové distribuce je instalace balíčků jazykové lokalizace. S naším grafickým nástrojem Správce nastavení Manjaro chceme, aby to bylo tak snadné, jak je to možné. Proto jsme vytvořili pěkného průvodce, který Vás provede krok za krokem. Bude Vás informovat, pokud bude k dispozici nový jazykový balíček. Také si můžete poměrně komfortně změnit Váš systémový jazyk, rozložení klávesnice a správu uživatelů.

Pro snadnou, co nejjednodušší změnu rozložení klávesnice, vytvořili vývojáři kbctl, cli-nástroj, kterým si můžete nastavit např. rozložení klávesnice American Standard následujícím příkazem: „kbctl-l us„. Toto nastaví správné rozložení pro X11 pomocí terminálu, plus načte asap.


manjaro-mate-li Pamac, výchozí grafický správce balíčků, byl aktualizován a bylo opraveno několik chyb. Nové funkce jsou:

 • Možnost měnit velikost všech panelů
 • Seznam balíčků nyní zobrazí i ikony
 • Balíčky lze nyní třídit dle skupin, repozitářů nebo stavu (nainstalované, odinstalované, sirotci)
 • Přidán sloupec velikost (zobrazuje velikost instalovaných balíčků).
 • Zobrazení skutečné velikosti po stažení
 • Interaktivní hledání na panelu  dle názvu balíčku v seznamu
 • Sirotci jsou zobrazeny v Pamac a už se neodinstalovávají
 • Sirotci se nyní zobrazeny a mohou být odstraněny ručně
 • Nejnovější překlady: katalánština, dánština, francouzština, němčina, italština, norština, polština, brazilská portugalština, rumunština, řečtina, španělština, turečtina

manjarolxde Alexandre Albuquerque Arnt vytvořil Octopi, výkonný nástroj pro správu balíčků (Arch Linux) | Manjaro. Má jednoduché rozhraní, které se skládá ze dvou panelů:

1) Seznam všech dostupných balíčků

2) Karta widget, zobrazující dalších šest užitečných karet: informace, soubory, transakce, výstup, zprávy a průvodce pro rychlou pomoc.

Více informací o Octopi najdete na domovské stránce projektu.


Odkazy

Zdroj: http://manjaro.org/2013/04/19/manjaro-0-8-5-community-editions-released-mate-lxde-kde/

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualizace, Články, Instalace, upgrade a konfigurace systému se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..