Adblock Plus – blokování otravné reklamy

adblock_logo

Pokud nemáte také rádi reklamu, pak Vám přijde vhod tento následující nástroj do internetového prohlížeče jménem AdBlock Plus.

Adblock Plus je rozšíření pro běžně používané webové prohlížeče (Mozilla Firefox, Opera, Chromium atd.).
Po jeho nainstalování dovoluje blokování nežádaného obsahu z téměř všech webových stránek (množství reklam a flashových banerů, které jen zbytečně zatěžují systém) nebo so­ci­ál­ních sítí.

Tím chrání uživatele před sle­do­vá­ním jeho aktivity na webu. Zároveň také snižuje velikost přenášených dat, což v důsledku zrychluje načítání stránky. Webová stránka se také stává více přehlednou, bez rušících prvků, če­hož prá­vě rek­la­my využívají k vynucení pozornosti uživatele.

adblock_web

Stačí navštívit adresu http://adblockplus.org/en/firefox a odtud si doplněk nainstalovat rozšíření pro svůj prohlížeč. V našem případě pro Firefox.

adblock_installfirefox

adblock_installopera adblock_installandroid adblock_installchrome

 

Filtry

Aby Adblock blokoval reklamy, tak musí mít v sobě nahrány a aktivovány filtry, v nichž jsou reklamy popsány (např. jejich umístění na serverech, rozměry atd.). Tyto filtry si můžete též sami vytvářet nebo importovat už předdefinované seznamy od jiných uživatelů. Je to výhodnější a ušetří Vám to práci. Cizí filtry, které nainstalujete, se ješte navíc automaticky aktualizují, takže máte ušetřenu práci i do budoucna. Následným používáním si k nim postupně můžete přidat i vlastní blokované položky stránek. Musíte však dát pozor. Někdy si toho můžete zablokovat příliš mnoho (např. i načítání samotné stránky). Poté nezbude nic jiného, než dočasně vypnout samotné rozšíření nebo některý z jeho filtrů. Tomuto se nelze dopředu zabránit, neboť každá stránka je napsána jinak či dokonce se jejich autoři snaží používání AdBlocku zabránit.

adblock_volbyff

Do nastavení Adblocku ve Firefoxu se dostanete následovně (u ostatních prohlížečů to bude obdobné). V Menu Nástroje zvolíte Správce rozšíření, v jeho seznamu rozšíření si pak vyberete náš Adblock a kliknete na předvolby.

adblock_p%c5%99edvolby

Zde si najdete tlačítko předvolby filtrů.

adblock_volbyfiltr%c5%af

V něm si aktivujete či deaktivujete příslušný filtr. Vybrání či zrušení filtrů provedete tak, že v nastavení rozšíření si jednoduše označíte ty, které mají být použity.
Prostřednictvím záložky „Vlastní výjimky“ si můžete přidat domény, na kterých se nemá blokovat reklama pomocí tohoto rozšíření.

Hlavní seznamy filtrů

jsou seznamy, které Vám nabídne AdBlock aktivovat během své první aktivace. Též si je můžete vybrat později v nastavení.
Jsou prvotně zaměřené na anglické stránky. Jmenují se např. EasyList a Fanboy’s list. Oba blokují prakticky ty samé reklamy (Fanboy’s list je mladší, vznikl v reakci na EasyList).

Doplňkové filtry

jsou doplňkové proto, že neobsahují filtry, které jsou obsaženy už v oněch hlavních pro anglické stránky. Hlavní seznamy též obsahují i množství „obecných“ filtrů, které velmi dobře fungují i na české stránky.
Doplňkové filtry by navíc měly být používány s tím hlavním filtrem, pro který byly vytvořeny.

Výhody Adblocku

  • Blokuje bannery, vyskakovací okna (pop-up) and vložené video reklamy (YouTube)
  • Chrání Vaše online soukromí
  • Jednoduchá instalace

Odkazy:

Domovská stránka Adblocku Plus (anglicky)
Add-on Adblock Plus na webu Mozilly (anglicky)

Soupis seznamů filtrů pro české weby

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Návody se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Adblock Plus – blokování otravné reklamy

  1. Profilový obrázek davanzo napsal:

    Nádhera také ticho pre oči. Moja obľúbená opera je opäť o niečo lepšia. Ďakujem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..