DeVeDe – vytvořte si DVD v Manjaro Linux

dvd DeVeDe je program pro domácí použití k vytváření video DVD a CD (VCD, SVCD nebo CVD), a to z libovolného počtu video souborů a z některého z formátů, podporovaných Mplayerem. Aplikace DeVeDe je jakési zastřešení programů pro tvorbu video DVD/CD, takže pro tvorbu ještě potřebujete Mplayer, Mencoder, FFmpeg, DVDAuthor, VCDimager a Mkisofs, Python, PyGTK a PyGlade, ale oproti jiným podobným programům nejsou jeho závislosti až tak hrozné.

POPIS

Pokud si chcete v Manjaro Linux vytvořit vlastní DVD např. z dovolené a máte vše ještě ve videokameře, musíte nejdříve dostat data z kamery do počítače. To lze uskutečnit např. pomocí programu Kino. Výsledkem vašeho snažení pak bude soubor surových dat ve formátu např. DV AVI, což se sice dá přehrávat, ale kvůli velikosti záznam na běžné médium nedostanete.

A právě teď je ta pravá chvíle pro aplikaci DeVeDe. Po spuštění programu se zobrazí okno s výběrem disku, který chcete pomocí programu vytvořit.

dvd1

 

Vyberte si tedy a zobrazí se vám hlavní okno programu, kde v levé části okna můžete přidávat tituly snímku a v pravé pak jednotlivé video soubory. Pro přidání souboru klikněte na tlačítko +Přidat a pak zvolte daný soubor.

dvd2

 

Ve spodní části se vám zobrazí přehledné informace o video souboru včetně obsazení na výsledném médiu. Můžete nastavit i parametry datových toků obrazu i zvuku a také výstupní formát (NTSC nebo PAL/SECAM). Dále máte možnost vytvořit i menu DVD.

Po rozbalení pokročilé volby můžete nastavit pouhý převod souborů na odpovídající soubory MPEG, vytvořit strukturu disku nebo vytvořit obraz ISO či BIN/CUE, připravený pro vypálení na disk. Dále lze nastavit zpoždění zvuku, upravit měřítko obrazu, nastavit rozdělení snímku na kapitoly, změnit výslednou velikost obrazu, přidat extra parametry pro Mencoder a také nastavit kvalitu zpracování.

dvd3

 

Vlastní převod v základním nastavení programu je závislý na velikosti převáděného souboru a zejména na hardwarové konfiguraci vašeho počítače. Tudíž na nějakém starším kusu se dost načekáte.

dvd4

 

INSTALACE

Je velmi jednoduchá, neboť balík s aplikací se nachází ve standardním repozitáři Manjaro Linux. Stačí tedy zadat do vyhledávacího pole v Pacmanu název aplikace a naklikáním nainstalovat. Pokud jste příznivcem příkazové řádky, otevřete terminál a zadejte:

 $ sudo pacman -S devede

 

Poté se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu -> Multimedia -> DeVeDe.

DeVeDe je jednoduchý a praktický nástroj, který vám může dobře posloužit při vytváření vlastních DVD projektů.

Domovská stránka projektu je http://www.rastersoft.com/programas/devede.html.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..