Filelight – zobrazení využití disku

file Dnes si představíme opět jednu malou a šikovnou aplikaci, o které řada uživatelů ani neví, že existuje. Jmenuje se Fileligth a jedná se o monitorovací aplikaci, která vám umožňuje v Manjaro Linux snadno pomocí koláčového grafu zobrazit, jak je momentálně využíván váš HDD. Je primárně určená pro pracovní prostředí KDE, ale bez problémů funguje i v ostatních desktopových prostředích, v mém případě v Xfce. Šířená je pod svobodnou licencí GNU GPL, verze 2.

file1
 

Chcete-li se tedy dozvědět, jak je využíván prostor vašeho disku, stačí do adresního pole zadat některý z adresářů. Například zadáním znaku “/” se vám zobrazí obsazení celého HDD. Filelight v tomto případě bude skenovat kompletní adresářovou strukturu vašeho disku, a tak to může nějakou dobu trvat (v závislosti na velikosti obsazeného místa).

file2
 

Další výbornou vlastností aplikace Filelight je, že pokud jednoduše zadáte v adresním poli cestu k adresáři, pro který chcete vidět jeho velikost na disku (v tomto případě domovského adresáře), získáte okamžitý přehled o jeho struktuře v koláčovém grafu.

file3
 

file4
 

Instalace je v Manjaro velmi jednoduchá, neboť program Filelight snadno nainstalujete pomocí Pamacu. Druhou možností je instalace zadáním příkazu v terminálu:

 sudo pacman -S kdeutils-filelight

 

Fileligth je docela šikovná, elegantní, nenáročná aplikace a její koláčové grafy jsou na pohled mnohem přívětivější, něž nějaká syrová čísla. Webová stránka utility je http://utils.kde.org/projects/filelight/.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..