Pro začátečníky – 2. díl – Co je to Manjaro Linux

manjaro

Manjaro je uživatelsky příjemná linuxová distribuce, založená a vyvinutá na základě operačního systému Arch Linux.
Ten je známý svou výjimečnou rychlostí, výkonností a lehkostí, stejně tak i nejnovějšími verzemi softwarových balíčků. Nicméně je Arch rovněž zaměřen na zkušené a technicky smýšlející uživatele, proto je obecně považován za nevhodný pro ty, kteří nemají tyto znalosti.

Manjaro je nyní na něm nezávisle už vyvíjen pomocí komunity. Jeho vývojáři jsou z Rakouska, Francie a Německa.
Jsou v něm zakomponovány všechny výhody výše uvedeného operačního systému, přičemž je však hlavní důraz kladen na uživatelskou přívětivost a jednoduchost. Manjaro je tedy vhodný jak pro začátečníky, tak i pro zkušené uživatele Linuxu.

Pro nováčky je k dispozici uživatelsky přívětivý instalátor a samotný systém je navržen tak, aby rovnou fungoval se všemi funkcemi, včetně:

 • Předinstalované desktopové prostředí
 • Předinstalované grafické aplikace pro jednoduchou instalaci softwaru a aktualizaci systému
 • Předinstalované kodeky pro přehrávání multimediálních souborů

Hlavní vlastnosti linuxu Manjaro

 • Rychlost, síla a efektivita
 • K dispozici je v 32 i v 64 bitové verzi.
 • Používání nejnovějších verzí softwaru
 • Přístup do repositářů Arch User Repository (AUR).
 • Manjaro používá vývojový model tzv. Rolling Release

Tzn. kdy stejný systém kernelu není v následující verzi nahrazen, ale je průběžně aktualizován a modernizován. To znamená, že není nutné stále dokola Manjaro instalovat, abyste měli jeho nejnovější verzi. Vždy je totiž stávající aktualizovaná instalace tou nejnovější verzí.

Nicméně se může Manjaro pochlubit i několika dalšími vlastními funkcemi, včetně:

 • Jednoduchého, uživatelsky přívětivého instalačního proceso
 • Automatické detekce hardwaru počítače (např. grafické karty)
 • Automatické instalace potřebného softwaru (např. grafickéjo ovladače)
 • Vlastními repozitáři, které zajišťují plně otestované a stabilní softwarové balíčky
 • Podporou pro snadnou instalaci a používání více jader.

 

Hlavní varianty linuxu Manjaro

Edice s XFCE

xfce

Xfce (XForms Common Environment) je „odlehčené“ desktopové prostředí pro Unixové systémy založené na GTK2. Upřednostňovala se u něho tradiční filosofie jednoduchosti a modularity.

manjaro-0-8-5-xfce_0

Skládá se tedy z několika částí, které poskytují plnou funkčnost, kterou očekáváte od moderního pracovního prostředí. Tyto části fungují samostatně a můžete si tedy vybrat z dostupných balíčků a vytvořit pro Vás optimální osobní pracovní prostředí.
Některé ovládací prvky přejal z prostředí GNOME v odlehčené variantě. Jeho velikou výhodou je malá náročnost, a tak funguje skvěle i na starších počítačích. Maskotem Xfce je myš, která má symbolizovat rychlost a minimální velikost.

 

Edice s Openbox

manjaro-openbox_0
Openbox je odlehčený a vysoce konfigurovatelný okenní správce s rozsáhlou podporou standardů. Jeho možnosti jsou dobře zdokumentované na oficiální domovské stránce.
To vám umožní změnit téměř každý aspekt toho, jak bude vypadat Vaše pracovní plocha a můžete vymýšlet zcela nové způsoby, jak ji používat či ovládat.
Ve výchozím nastavení je vše uzpůsobeno tak, aby se hodil téměř pro každého. Openbox Vám tak dává kontrolu, aniž byste museli udělat konfigurovat vše od začátku.

 

Minimální edice Manjaro (Net)

net-edition-screenshot

Manjaro Minimal Net Edition je vydání, jenž poskytuje základní instalaci bez předinstalovaného správce zobrazení, desktopového prostředí, žádné pracovní plochy a softwarových aplikací. Nicméně, v souladu s naším uživatelsky přívětivou filozofií.

 

Komunitní edice s Cinnamon

Cinnamon je desktopové prostředí, které poskytuje pokročilé funkce, inovativní a tradiční uživatelské zkušenosti.

manjaro085cinnamon_0

Základní technologie je převzata z Gnome Shell. Jeho uspořádání je však podobné Gnome 2. Důraz je kladen na to, aby se jeho uživatelé cítili jako doma a poskytoval jim snadné a pohodlné použití desktopu.

Pokud však dáváte přednost Gnome, můžete jednoduše přepnout jednoduchým odhlášením. GNOME 3 je jednoduchý a elegantní způsob, jak používat váš počítač.

(Toto je verze uvolňovaná komunitou.)

 

Komunitní edice s KDE

kde

KDE nabízí kompletní sadu uživatelských aplikací, které umožňují interakci v moderním a líbivém grafickém uživatelském rozhraní. Obsahuje řadu klíčových aplikací, jako je: webový prohlížeč Konqueror, správce souborů Dolphin, Kontact, komplexní správu osobních informací a mnoho dalších.

manjaro-kde2

(Toto je také verze uvolňovaná komunitou.)

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Seriály se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..