Liferea – čtečka informačních RSS kanálů pro linux

liferea-logo

Liferea (Linux Feed Reader) je počítačový program pro stahování a čtení zpráv RSS (a podobných formátů RDF, CDF, Atom, OCS či OPML) neboli zkráceně čtečka.

Čtečky jsou skoro vždy jednoduché programy, pomocí kterých rychle a snadno zjistíte, jaké nové příspěvky jsou k přečtení na vašich oblíbených stránkách bez nutnosti spouštět internetový prohlížeč a vyhledávat nové příspěvky ručně. Totéž platí i v případě programu Liferea.

 

Instalace

Tento program si v terminálu nainstalujeme zadáním příkazu

 sudo pacman -S liferea

manjaro_pridat_odebrat_pr liferea_ins

či zadáním liferea ve vyhledávání v Pamacu (Menu->Systém->Přidat/odebrat software) a jeho nainstalováním kliknutím na tlačítko Použít.

 

Spuštění

liferea_menu_start

Po instalaci program spustíme vybráním z menu (Menu-> Internet-> Liferea Feed Reader).
Případně také příkazem liferea z terminálu.

Po tomto spuštění se nám v oznamovací oblasti panelu objeví ikonka programu ve tvaru Zeměkoule.

 

Používání a přidání nového vlastního zdroje informačního kanálu RSS

liferea_menu_odbery_novyodber

Plocha programu je rozdělená na tři části. Vlevo je seznam RSS zdrojů, které se dají řadit do složek, vpravo je hlavní okno, ve kterém se zprávy řadí. V dolním okně se pak zobrazují podrobnější informace ke konkrétní zprávě.

Liferea už má některé některé anglické RSS zdroje přednastavené automaticky (já je většinou rovnou mažu). Pokud chcete přidat nový kanál, tak jej přidáte např. v Odběry-> Nový odběr.

liferea_menu_novyodber

Poté se otevře dialogové okénko pro přidání nového RSS zdroje.

liferea_kanal_manjaro

Do řádku pro zdroj zadejte svůj oblíbený RSS zdroj,0 např. http://manjaro-cz.svethostingu-tmp.cz/feed/ :-). Vše potvrdíme tlačítkem Budiž.
Jeho potvrzením se v seznamu zdrojů objeví náš právě přidaný zdroj. Jeho název a další lze změnit pravým tlačítkem myši a zvolením volby Vlastnosti.

liferea_vlastnosti liferea_nahledkanalu

Po rozkliknutí tohoto nového zdroje už můžete pročítat jednotlivé příspěvky, mazat je anebo označit jako přečtené. Dole v náhledovém okně vám čtečka zobrazí základní informace o příspěvku, jako je zdroj, ze kterého pochází, jeho titulek a většinou ještě úryvek ze samotného těla příspěvku.
Pokud si příspěvek chcete přečíst celý, klikněte dvakrát na jeho titulek v seznamu příspěvků, čtečka vám jej otevře ve vašem oblíbeném prohlížeči.
Příspěvky v přihlášených zdrojích lze také prohledávat. Stačí zvolit Hledat (Search)-> Hledat ve všech zdrojích a do hledací řádky zadat hledaný řetězec.

 

Práce s RSS zdroji, adresáře

Zdroje můžete libovolně přidávat, přesunovat nebo mazat. Pro větší přehlednost je možné je organizovat do předem čiVámi vytvořených složek.
Liferea nabízí také alternativní způsob zobrazování, tzv. zhuštěný pohled, kdy jsou namísto seznamu příspěvků zobrazovány rovnou titulky i s textem.

Všechny zdroje lze samozřejmě exportovat do souboru (např. pro účel zálohování) a samozřejmě i importovat.

Jak už je zřejmé z výše uvedeného názvů, tak je tento program určen pro Linux (prostředí GTK/Gnome), je šířen pod licencí GPL.

Několik zajímavých RSS zdrojů v češtině:
manjaro.cz – http://manjaro-cz.svethostingu-tmp.cz/feed/
www.linuxexpress.cz – http://www.linuxexpres.cz/rss/clanky
www.root.cz – http://www.root.cz/rss/clanky/
www.linuxsoft.cz/ – http://www.linuxsoft.cz/export/linuxsoft_article_cz.rss
o106.com – http://o106.com/feed/

Necenzurované a „neupravené“ zprávy z domova i  ze světa – http://www.ac24.cz/index.php?format=feed&type=rss

Několik RSS zdrojů v angličtině:
manjaro.org – http://manjaro.org/feed/
unixmen.com – http://feeds.feedburner.com/unixmenhowtos
distrowatch.com – http://distrowatch.com/news/dw.xml

Pokud máte nějaké Vaše oblíbené zdroje či zdroje, které byste doporučili ostatním, tak jej prosím uveďte na našem fóru. Budou zde doplněny.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..