KeePassX – zabezpečte si svá hesla i v Manjaro Linux

kpas KeePassX je aplikace pro uživatele s vysokými nároky na bezpečnou správu osobních údajů. Má příjemné uživatelské rozhraní, je multiplatformní a je šířena pod svobodnou licencí GNU GPL. KeePassX může ukládat mnoho různých osobních informací, např. uživatelská jména, hesla, adresy URL, přílohy a komentáře, a to vše do jedné databáze. 

Za účelem lepšího ovládání můžete uživatelsky definované názvy a ikony specifikovat pro každou jednotlivou položku zvlášť. Dále jsou jednotlivé záznamy seřazeny ve skupinách, které lze dále upravovat. Integrovaná funkce vyhledávání umožňuje vyhledávat v jedné skupině nebo v celé databázi.

KeePassX nabízí také malou pomůcku pro bezpečné generování hesla. Password Generator je velmi přizpůsobitelný, rychlý a snadno použitelný. Toto ocení zejména uživatelé, kteří často vytváří a mění hesla.
Celá databáze je vždy šifrována buď AES (Rijndael alias) nebo Twofish šifrovacím algoritmem, který používá 256 bitové klíče. Uložené informace proto mohou být považovány za zcela bezpečné. KeePassX používá databázový formát, který je kompatibilní s bezpečným heslováním KeePass, což umožňuje ještě bezpečnější přihlašování.

KeePassX pro Linux byl původně nazván KeePass/L, protože to byla odnož od Windows password manažeru KeePass Password Safe. Posléze se KeePass/L stal multiplatformní aplikací a tento název již proto nebyl vhodný, tudíž byl program přejmenován na KeePassX.

kpas1

 

kpas2

 

kpas3

 

Funkce

  • Rozsáhlá možnost správy každé položky pro její lepší identifikaci

– možnost stanovení různých dat pro vypršení platnosti
– vkládání příloh
– uživatelem definované symboly pro skupiny a položky
– rychlé zjištění duplikace
– řazení záznamů ve skupinách

  • Funkce vyhledávání – vyhledávat lze buď ve skupinách nebo v kompletní databázi
  • Autofill (experimentálně)
  • Zabezpečení databáze – přístup k databázi KeePassX je umožněna buď zadáním hesla nebo pomocí souboru klíče(např. CD nebo flash paměťovka), možné je dokonce obojí.
  • Automatické generování bezpečných hesel – extrémně přizpůsobitelný generátor hesel pro rychlé a snadné vytváření bezpečných hesel
  • Opatrnost, implementován indikátor kvality pro vybraná hesla, ukrývání všech hesel za hvězdičky
  • Pro šifrování jsou použityc buď Advanced Encryption Standard (AES) nebo Twofish algoritmus – šifrování databáze v 256 krocích bitových velikostí
  • Impotr a export záznamů – import z PwManageru (. * PWM) a KWallet (. * xml) souborů, export jako textové soubory (*. txt)
  • Nezávislost na operačním systému – KeePassX je multiplatformní, stejně tak i databáze
  • Svobodný software

 

Instalace

Instalace aplikace KeePassX v Manjaro Linux je velmi jednoduchá, stačí zadat její název do vyhledávacího pole Pamacu a klikáním nainstalovat. Vyznavači příkazové řádky pak zadají do terminálu tento příkaz:

 $ sudo pacman -S keepassx

 

Program pak spustíte kliknutím na ikonu v Menu -> Příslušenství -> KeePassX. Defaultním jazykem je angličtina, ale v nastavení lze použít slovenštinu, čeština bohužel chybí, což mně osobně nijak nevadí.

Domovské stránky projektu jsou http://www.keepassx.org/, kde můžete nalézt další informace a novinky.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..