Pro začátečníky – 3. díl – Postup instalace Manjaro Linuxu

manjaro

Při dnešním nedělním uplakaném dnu si v dalším díle našeho malého seriálu popíšeme postup instalace naší distribuce linuxu Manjaro. Tento návod si probereme na komunitní verzi 0.8.5.2 s mým oblíbeným pracovním prostředím MATE, ale tento postup by měl být z 99% universální i pro ostatní prostředí, vyjma net edice.

Nejdříve budeme potřebovat stažený ISO obraz aktuální verze. Vyberte si zde a stáhněte někam na disk Vámi preferovanou verzi pracovního prostředí. Ještě máte na výběr mezi 32 a 64 bitovou verzí. Tu si zvolte dle Vašich preferencí a hlavně dle toho, zda je Váš procesor 64-bitový. Většinou platí, že pokud máte novější počítač/procesor, tak doporučuji verzi 64-bit. Poznáte to pak na výkonu a rychlejším běhu podporovaných aplikací. Pokud si nejste jisti 64-bitovou podporou, tak směle stáhněte verzi 31 bitovou verzi, kterou nic nezkazíte a bude Vám fungovat „vždy“.

Stažený surový ISO obraz instalačního disku budete poté potřebovat dostat na nějaké instalační médium. Nejjednodušší a zřejmě nejrychlejší postupem bude pro začátečníky jeho vypálení na optické médium (DVD) v nějakém vypalovacím programu, podporujícím vypalování ISO obrazů na později bootovatelné DVD.
Pokud chcete médium ušetřit a vlastníte flash USB disk, tak můžete postupovat podle dříve uveřejněného postupu.
Tím bychom skončili s přípravou instalačního disku. Ještě potřebujete mít v počítači nastaveno nejprve startování ze zvoleného instalačního média (DVD, USB) před vlastním pevným diskem. Pokud to ještě nemáte, učiňte tak v biosu počítače.

Nyní už máme vše připraveno pro start instalačního živého disku na Vašem počítači. Instalační médium tedy vložte do dočítače a restartujte jej.

manjaro_instalace_boot-01

Po chvilce strpení a jestli máte vše dobře nastaveno se Vám objeví první docela pohledná startovací obrazovka v angličtině.

manjaro_instalace_cs-02

Pro přepnutí do češtiny stiskněte klávesu F2 a poté zvolte položku čeština a následným stisknutím klávesy Enter vše dokončíte.

manjaro_instalace_vcs-03

Nyní už máte vše v češtině a můžeme si zvolit příslušné z následujícího menu. V našem případě chceme spustit zkušební instanci Manjaro linuxu, tak odentrujeme první položku. Pokud máte počítač s relativně novou grafickou kartou, tak můžete zvolit položku druhou s nesvobodnými ovladači grafické karty. V ojedinělých případech se však můžete setkat s problémy (to byl i můj případ na starším notebooku vinou ovladače nVidie). Osobně jsem tedy nyní zvolil volbu první.

manjaro_instalace-04

Po jejím zvolení a chvilce strpení se už konečně objeví pracovní prostředí MATE. Nyní máte poslední šanci si vše ošahat a případně zavrhnout toto prostředí a stáhnout si případně jiný disk s jiným prostředím. Pokud se Vám vše stále zamlouvá a líbí, což nemůže být jinak:-), tak klikněte na ikonu Instal Manjaro Linux. Někdy to chvilku bude trvat, než se objeví další obrazovka, tak zběsile na tuto ikonu neklikejte. Otevřelo by se Vám několik instalací a ještě by se to dále prodloužilo. Nelekejte se, že nyní je vše v angličtině, posléze to napravíme.
Co se týče instalace, tak si dnes ukážeme instalaci systému na čistém pevném disku a jako jedinečného chtěného operačního systému. Pokud byste chtěli návod na instalaci na už něčím obsazený disk či více operačních systémů najednou, tak napište na naše forum.

manjaro_instalace-05

Po výše uvedeném spuštění pomocí ikony instalace se nám objeví okno s možností volby vytouženého jazyka instalace. U nás už byla automaticky nastavena čeština (Czech). Pokud náhodou nebyla, tak si tuto položku zvolte.

manjaro_instalace-06

Po stisknutí tlačítka Vpřed se dostaneme na okno s mapou pro zvolení časového pásma. Máme už automaticky předvoleno automaticky Evropa/Praha (Europe/Prague). Pokud náhodou nebylo, tak si znovu tuto položku zvolte.

manjaro_instalace-07

Dále si zvolíme chtěné rozložení klávesnice. Jsem Čech, tak volím Czech a v druhém variantu Czech (QVERTZ).

manjaro_instalace-08

V dalším okně toho máme k vyplňování více. Prvním tlačítkem (Select a picture) si můžete zvolit svého avatara v systému.
V prvním vyplnitelném řádku vyplňte své jméno, jehož varianta s malým písmem se Vám automaticky objeví v druhém řádku. Toto Vám bude sloužit jako uživatelské jméno v systému, pokud chcete jiné, můžete si ho v tomto řádku změnit.
Ve třetím řádku ve dvou polích dejte své heslo, které si pamatujete. Bude Vám sloužit pro přihlášení, i pro instalaci a potvrzování potencionálně nebezpečnějších operací v systému.
V posledním řádku si pojmenujte Váš počítač (např. Stolní atd.). V našem případě jsem dal manjaro.CZ.

manjaro_instalace-09

V dalším okně zvolíme disk pro instalaci systému a zvolíme Forward (dále).

manjaro_instalace-10

Objevila se nám hláška, že v našem případě nebylo nalezeno na našem prázdném disku jeho kýžené rozložení, dáme tedy Ano.

manjaro_instalace-11

Instalační program tedy pro nás rozložení připravil. Potřebujeme tedy ještě přiřadit připojovací body a jednotlivé formátování dvojitým poklepáním na jednotlivé položky.

manjaro_instalace-12

U prvního odkládacího prostoru (swap) zvolíme v prvním a druhém řádku swap a swap.

 

manjaro_instalace-14

U druhé položky / (root) a nejčastěji Ext4. Pak zvolíme Dále (Forward).

manjaro_instalace-15

V dalším okně na nás vyskočí volba kam instalovat bootloader Grub. Necháme tedy zaškrtnuto a nejčastěji necháme volbu na /sda. Poté znovu zvolíme Dále (Forward).

manjaro_instalace-16

Nyní už budete sledovat okno s průběhem instalace. Mezitím si můžete udělat čaj či si krátce procvičit záda:-).

manjaro_instalace-17

Na posledním okně nám vše instalační program shrne a pokud je vše podle Vašich představ, tak vše potvďte tlačítkem Instalovat (Install).

manjaro_instalace-18

Na úplném konci nám instalace oznámí, že vše proběhlo v pořádku a zda chcete restartovat systém. Dejte tedy ano, vyjměte instalačním médium, případně změňte zpět v biosu počítače pořadí startovacích disků a poté se dočkáte vytouženého operačního systému Manjaro Linux.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Instalace, upgrade a konfigurace systému, Návody, Seriály se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..