Pro začátečníky – 5. díl – První instalace a aktualizace systému či programů v Pamacu

manjaro

Dnes si krátce povíme o instalaci dalších programů či aktualizaci Manjaro přes správce aktualizací a instalací aplikací zvaného Pamac, který byl vyvinut pro Manjaro.

Manažer Pamac je velmi jednoduchý, ale účinný nástroj pro přidávání a odstraňování softwarových balíčků (např. aplikací) Vašeho systému.

Naleznete ho v menu v systémové části (Menu-> Systém-> Přidat nebo odebrat programy).

 

Aktualizace systému

Pamac při svém spuštění vždy automaticky zkontroluje a případně Vás upozorní na dostupnost systémových aktualizací. Pokud náhodou bude něco dostupné, upozorní Vás na to následujícím oknem s výpisem možných aktualizací.

pamac_update_vypis
Chcete-li nainstalovat uvedené aktualizace, jednoduše klikněte na tlačítko Budiž.

pamac_overeni

Zeptá se Vás to na správcovské heslo (root), které vyplníte  a odklepnete.

pamac_update_prubeh

Poté ho už jen sledujete průběh instalace aktualizací.

pamac_update_hotovo

Po chvilce strpení se Vám ukáže okno potvrzující úspěšnost operace, které odklepnete Budiž.

 

Instalace aplikací a knihoven

pamac_cohledtae

Pomocí Pamacu můžete také instalovat další pro Vás potřebné aplikace.

Nejdříve si je vyhledáte napsáním hledaného do k tomu určeného pole vlevo nahoře. Stačí zadat název nebo krátký popis toho, co chcete instalovat nebo odebrat a klepněte na tlačítko Použít.

pamac_hledani

Řekněme, že chcete například nainstalovat hru (strategii) FreeCol. Napíšeme to do vyhledávacího pole a klikneme na tlačítko. Správce nám vypíše všechen nainstalovaný či dostupný software odpovídající vašemu vyhledávání – vše je zobrazeno jeho na pravé straně. Můžete klepnout na název nějakého výsledku pro získání více informací.

Zaškrtnutím políčka vedle názvu balíčku uvedete, zda ho chcete nainstalovat nebo ne.
(Chcete-li nainstalovat balíček, tak políčko označíte, chcete-li odebrat už nainstalovaný balíček, tak jej klepnutím odškrtnete).

Jakmile jsme freecol označili, tak vše zase potvrdíme tlačítkem Potvrdit.

pamac_doplnky

Někdy se stane, že pro instalaci jsou potřebné další doplňující balíčky (závislosti). Okno nám vypíše jejich výpis a my vše zase potvrdíme tlačítkem Potvrdit.

pamac_overeni

Zeptá se Vás to na správcovské heslo (root), které vyplníte  a odklepnete.

pamac_instalace

Poté ho už jen sledujete průběh instalace.

pamac_ukoncit

Pokud chcete ještě něco dalšího instalovat, tak můžete výše uvedený postup opakovat. Naopak, pokud už máte vše nainstalováno, můžete vše zavřít tlačítkem Ukončit.

Jiným způsobem instalace aktualizace a instalace je přes příkazy v terminálu. Více se můžete dočíst v mém dřívějším článku zde.

Tak to bylo pro dnešek vše. Naučili jsme se jednoduše instalovat do svého počítače nové věci. Pokud budete mít nějaké dotazy, tak se s nimi obracejte v k tomu určeném fóru.

Přeji Vám hezký den.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Návody, Seriály se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..