Fotoxx

fotoxx Aplikace Fotoxx není příliš známá, ale to jí rozhodně neubírá na kvalitě. Je to velmi dobrá aplikace pro editaci a správu vaší sbírky fotografií. Co by mohlo být problémem, je její budoucí vývoj. Nyní to vypadá, že jí hlavní vývojář opustil kvůli frustraci nad obtížnosti vytváření balíčků pro různé formáty jednotlivých distribucí Linuxu Avšak poslední aktivity u tohoto projektu naznačují posun k lepšímu.

Fotoxx je méně známá aplikace pro úpravu fotografií, která se leckdy neprávem stává terčem posměchu, a to i přesto, že se jedná o velmi schopný nástroj pro úpravu obrázků, mající potenciál, stát se plnohodnotnou alternativou ke standardním linuxovým aplikacím pro úpravu a prohlížení obrázků.

fotoxx1

 

Název Fotoxx zní spíš jako lékařská diagnóza pro vylepšení pacientova fyzického vzhledu. Skutečně ale platí, že se jedná o jakousi injekci pro vylepšení vzhledu vašich fotografií. Výsledky jsou opravdu působivé. Upravená fotografie má vzhled kitu, který jí odlišuje od očekávaných výstupů například z Gimpu či z aplikace Krita. Program Fotoxx je primárně zaměřen na vylepšování fotografií, ale není problém editovat i jiné typy grafických souborů. Pokud většina z toho, nač používáte obrázkový editor, je vylepšování fotek, rozhodně stojí za to Fotoxx alespoň vyzkoušet. Rychlé srovnání s vaším aktuálním fotoeditorem vás může mile překvapit.

Co to umí

Vedle svého specifického přístupu k editaci, je Fotoxx i docela šikovný prohlížeč fotografií, který vám umožní uspořádat vaší sbírku fotografií do jednotlivých galerií. Očekávané funkce pak zvládá s lehkostí. Patří mezi ně zaostření a rozmazání snímků, odstranění efektu červených očí, oříznutí, otočení a převrácení orientace snímku. A se stejnou lehkostí opravuje i barvy na snímku. Pokud nastavíte výchozí složku pro ukládání fotek, Fotoxx automaticky katalogizuje indexy pro nové snímky. Fotoxx je tedy také plně funkční fotopořadač. Pokud potřebujete nástroj k provádění dávkových operací, jako je přejmenování a označování snímků, je pro vás Fotoxx jako dělaný. Další z nepřehlédnutelných vlastností Fotoxxu jsou tyto:

  • Funkce HDR (vysoký dynamický rozsah) je na velmi solidní úrovni.
  • Lze vytvářet velmi sofistikované sekvenční scény pro panoramatický výhled, a to jak horizontální, tak i vertikální. Tento proces je poněkud nepřirozený a mnohem méně automatizovaný, než některé další funkce aplikace, ale je to celkem příjemná práce při spojování několika scén do jednoho snímku.
fotoxx2

 

fotoxx4

 

Instalace

Je velmi jednoduchá. Pro Manjaro Linux je balíček Fotoxx součástí AUR, a tak jej lze snadno nainstalovat pomocí Terminálu, zadáním tohoto příkazu:

 $ yaourt -S fotoxx

 

Použití

Při prvním spuštění, budete v dialogovém okně požádání o nastavení výchozího umístění vašich fotografií. Potom začne proces synchronizace. Můžete sice obejít tyto funkce, ale potom, při každém dalším spuštění Fotoxxu, se bude stejný proces opakovat. V Manjaro Linux trvalo Fotoxxu vytvoření dlouhého seznamu miniatur pro více než 6000 fotografií asi 15 minut. Při přidání několika dalších snímků do stejného adresáře, po obnovení Fotoxxu, synchronizace miniatur proběhla automaticky a trvala jen pár sekund.

Nezralé GUI

Grafické uživatelské rozhraní aplikace Fotoxx ještě vykazuje známky nezralosti. Například, téměř pro každou funkci z menu potřebujete pro reakci dialogové okno. To je velmi nepříjemné, stále klikat a přetahovat okno z náhledu. Dalším nedostatkem jsou chybějící posuvníky. To je velká nepříjemnost, zejména pokud se obrázky nevejdou do zorného pole. Takže pak jediný způsob, jak situaci řešit, je rolováním kolečkem myši přibližovat či oddalovat náhled. Po kliknutí na položku v menu “Image Gallery”(normálně byste očekávali přetažení souborů drop-down), se otevře další full-size okno, zobrazující všechny náhledy ze synchronizované kolekce. Fotoxx ale už umožňuje zobrazit miniatury všech snímků při procházení seznamu fotografií, což v minulých verzích nešlo.

Použití nástrojů

Většina nástrojů pro úpravu obrázků je ve Fotoxxu poměrně intuitivních. Někdy se jedná jen o podivné názvy v menu. Například, jsou v menu “Retouch” a “Combine”.

fotoxx3

 

Další funkce

Funkce oříznutí je v menu “Image” uvedena jako “Trim/Crop” a “Auto-Trim“. Pak vám asi bude chvíli trvat, než přijdete na to, kde najít nástroj pro výběr oříznutí a jak poté použít dialogové okno se zvláštním nastavením pro orámování a oříznutí dané oblasti. Ořez má totiž o několik dalších kroků více, než je obvyklé v jiných aplikacích pro úpravu fotografií. Můžete použít nástroj pro výběr ohraničení výřezu ručně. Můžete si také vybrat předvolenou trimovací velikost, aby Fotoxx provedl oříznutí za vás. Rovněž změna velikosti snímku ve Fotoxx je mnohem více zmatečná, než by bylo vhodné. Já dávám přednost metodě “sáhnout a změnit”, ale nemohl jsem najít žádný způsob, jak jí ve Fotoxxu použít. Místo toho, se v menu “Image > Resize” otevře dialogové okno s přednastavenými tlačítky pro změnu velikosti (ve zlomcích) nebo si můžete upravit výšku a šířku snímku nastavením číselných hodnot (v pixelech nebo procentech). Pokud máte nastaveno, konečnou velikost upravíte stiskem tlačítka “Done“.

Sečteno a podtrženo

Fotoxx může být dobrou volbou pro úpravu vašich digitálních fotografií. Také dělá dobrou práci jako manažer kolekcí vašich fotografií. Nabídka jeho retušovacích nástrojů je rozsáhlá a poměrně intuitivní. Jeho ovládání je totiž jiné a je hodně o zvyku. Ovšem, pokud se najde vývojář a Fotoxx “vymazlí”, stane se z něj velmi silný hráč na poli úpravy digitální fotografie. Další jeho nevýhodou pro nás je, že chybí česká či slovenská lokalizace, což ovšem je pro moderní uživatele možná i naopak výhoda.

Webovou stránku projektu najdete na http://www.kornelix.com/fotoxx.html, kde jsou podrobněji popsány jednotlivé možnosti a vlastnosti této aplikace.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..