OpenTTD – oddechová hra pro každého

openttd_logo

OpenTTD je open source klon hry Transport Tycoon Deluxe. Hra funguje v prostředí téměř všech hlavních operačních systémů.

Mezi dlouhodobé cíle projektu patřilo odprostění hry od nutnosti používat původní grafiku, zvuky a hudbu. To se podařilo a od verze 1.0.0 lze používat soubory OpenGFX nahrazující původní grafiku, OpenSFX nahrazující původní zvuky a OpenMSX nahrazující původní hudbu. Každý večer kolem 19:00 se objevují takzvané nightly buildy, tedy verze hry, které ukazují pokrok programátorů den ode dne, ale mohou obsahovat závažné chyby. Zajímavostí může být to, že se na vývoji hry významně podílela i řada Čechů.

Transport Tycoon (v doslovném překladu Dopravní magnát) je počítačová hry, kde hráč ovládá svou dopravní společnost.

Ta může přepravovat suroviny, zboží i pasažéry po silnici, železnici, vodě i letecky. V tomto utkání je možné hrát s konkurujícími společnostmi, které ovládá počítač či Váš protivník sedící někde v Evropě nebo lépe u nás.
Hra je označována za jeden z nejlepších dopravních simulátorů a to hlavně pro svoji hratelnost, na kterou nedokázal navázat žádný z nástupců.

openttd_1

 

Úkoly

Hra neobsahuje žádné scénáře, základní koncept je vždy stejný. Na začátku hry je vygenerován herní svět – krajina, v jejímž více či méně obtížném terénu se nachází množství vesnic a měst a též továrny a suroviny zpracovávající provozy. Před začátkem hry je však také možné si  některá nastavení upravit.
Účelem je budování úspěšné a prosperující dopravní firmy. Hráč je v pozici jejího ředitele a má na mapě nacházet místa, jejichž vzájemnou nabídku a poptávku dokáže dopravně spojit a komodity mezi těmito místy efektivně přepravovat – to jest, stavět zastávky v blízkosti průmyslových objektů či měst a v případě jiné než letecké či vodní dopravy i dopravní cestu (například železnici). A následně zde pak přepravovat výrobky, poštu či cestující v dopravních prostředcích, jež pro tento účel koupí.
Dopravní prostředky pro každý ze čtyř druhů dopravy (železniční, silniční, letecká a lodní) a též pro každou přepravovanou komoditu (až na výjimky) má k dispozici, postupně s časem se objevují výkonnější a efektivnější dopravní prostředky – přibližně kopírující dobu jejich uvedení s časem ubíhajícím ve hře.

Množství komodit k přepravě ve stanici je ovlivněno hodnocením jeho dopravy, jež je určeno pro každou stanici, z které už bylo dopravováno. To samozřejmě závisí na kvalitě, spolehlivosti a i bezpečnosti přepravy.
Dopravní prostředky lze koupit v depu, kde jsou také pravidelně podrobovány servisním prohlídkám. Zatímco letiště, mola, doky, depa, nádraží, zastávky i samotné železnice jsou soukromé, silnice jsou veřejné a silniční vozidla se mohou pohybovat i po silnicích, které vybudovala jednotlivá města či konkurence.
Na smělejší projekty si hráč může půjčovat od banky, nejde to však donekonečna a navíc banka si účtuje úroky, takže je v zájmu hráče začít co nejdříve vydělávat a dluhy splatit.

openttd_2

 

Mechanismy hry

Aby byl hráč odměněn za přepravu osob či zboží, musí je doručit do zastávky v oblasti, kde je po nich poptávka. V takovém případě je hráč odměněn částkou úměrnou vzdálenosti, rychlosti, jednotkové ceny a množství přepraveného zboží či osob.

Hra také nabízí i možnost dotací, pokud hráč dopravuje zboží podle přání místních úřadů. Pokud hráč do jednoho roku od vyhlášení nabídky jako první dopraví produkty či pasažéry podle zakázky, bude následujících 365 dní dostávat za dopravené zboží o 50, 100, 200 či 300 % více, dle zvolené obtížnosti.

Jakákoli činnost ve městě má vliv na hráčovo hodnocení městskou správou. Pokud hráč na území města provádí činnost zahrnující bourání budov a hlavně likvidaci lesů, jeho hodnocení se snižuje. Pokud nemá dostatečné hodnocení, městská rada mu nepovolí zbourání obecních domů či silnic nebo stavbu zastávky. Doprava v daném městě nebo vysazování stromů v okolí města vaše hodnocení lehce zlepšuje.

Během hry dochází k vývoji měst i ekonomiky. Objevují se nové budovy, města se rozrůstají a vznikají tak nové nároky na existující dopravní sítě. Průmysl a doly vznikají, zanikají, mění se objem produkce. Vyvíjí se nové druhy dopravních prostředků. A to od parních přes dieselové vlaky až k monorailům a maglevu.

Rovněž je možné si kromě běžného počasí mírného pásu zvolit tři nová prostředí: subtropické, subarktické a země hraček. Tyto krajiny se liší nejen vzhledem, ale i typy průmyslu. Rovněž se objevují i nové výzvy, například subtropické město se nebude rozrůstat bez dodávky vody. Nově byly zapracovány i koncepty těžby dřeva v tropických pralesech, nebo zpracování papíru z vysokohorských lesů. Hře to sice přidalo na různorodosti, avšak původní mírný pás zůstal dle aktivity on-line her stále nejpopulárnější.

openttd_3

OpenTTD převzal všechny vlastnosti originální hry, ale v mnoha ohledech je vylepšil. Mezi nové vlastnosti patří zejména:

 • volba velikosti mapy
 • hra pro více hráčů
 • vodní kanály se zdymadly
 • nové možnosti stavby zastávek
 • nové druhy letišť
 • podpora pro sady nových vozidel
 • nastavení velikosti části mapy viditelné v okně hry
 • možnost stavět mosty ve větší výšce než jedno políčko nad zemí
 • možnost budování tratí napříč svahem
 • zvětšení maximálního počtu dopravních prostředků
 • nové možnosti semaforů
 • seskupování vozidel
 • možnost stavění pod mosty
 • podpora tramvají
 • řazení a filtrování nabídek
 • jednosměrky
 • odstranění překážek

 

Instalace

Tento program si v terminálu nainstalujeme zadáním příkazu

 sudo pacman -S openttd
openttd_pacman

či zadáním openttd ve vyhledávání v Pamacu (Menu->Systém->Přidat/odebrat software) a jeho nainstalováním kliknutím na tlačítko Použít.

openttd_start

Po instalaci program spustíme vybráním v menu (Menu-> Hry-> OpenTTD).

Zdroj. Wikipedie

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Hry se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..