GCstar – program na správu Vašich sbírek

gcstar_logo

GCstar je zdarma dostupný open source program určený pro evidenci Vašich nejrůznějších sbírek, ať už hudebních, knižních, filmových, numismatických nebo dokonce Vaší sbírky vín. GCstar vyniká snadným ovládáním a příjemným vzhledem.

 

Instalace

Tento program si v terminálu nainstalujeme zadáním příkazu

 sudo pacman -S gcstar
gcstar_package-manager gcstar_insbal

či zadáním gcstar ve vyhledávání v Pamacu (Menu->Systém->Přidat/odebrat software) a jeho nainstalováním kliknutím na tlačítko Použít.

 

Spuštění

gcstar_menu_spust
Po instalaci program spustíme vybráním v menu (Menu-> Kancelář-> GCstar collect…..).

 

Používání a vlastnosti

gcstar_vyber-sbirek

Na začátku už máte na výběr několik přednastavených druhů sbírek, ale není problém si vytvořit vlastní šablonu, do které budete své předměty dále přidávat.

gcstar_pridatpolozku
Následně budete uvedeni do sbírky (která je po nainstalování prázdná) a můžete začít přidávat své vlastní předměty (položky) do seznamu tlačítkem Přidat novou položku. Práce s GCstar je intuivní a jelikož je program kompletně lokalizován do češtiny, bude práce s ním velice snadná.

gcstar_1polozka_vlozit-nazev gcstar_stahnout-infor

První co v přidávání Vašeho předmětu sbírky musíte udělat je, že vložíte platný název položky a stisknout tlačítko Stáhnout informace.

gcstar_vyberte-si-ze-seznamu-serveru gcstar_1polozka

O ostatní by se už měl postarat GCstar, stáhnout informace z Vámi zvoleného serveru a doplní chybějící informace k filmům, albumům a hrám. Též doplní další dostupné obrázky či texty.

gcstar_polozkykimportu

Při tomto si můžete zvolit, která data od serveru stáhněte. Občas se bohužel stane, že Vaše položka však není na serverech dostupná.

Také českých serverů je v databázi jako šafránu. Většinou jsou obvykle snadno dostupné informace o položkách běžně dostupných v amerických, německých končinách a též z mnoha dalších jiných serverů. Naštěstí si detailní informace o každé položce může každý uživatel vyplnit či doplnit sám.
Několika kliky tedy přidáte položkám v seznamu hodnocení a vložíte obrázky, popisy, datum zapůjčení kamarádovi s možností upozornit na nevrácený předmět e-mailem či si je rovnou spustíte. GCstar si však uchovává absolutní cesty k souborům. Pokud tedy soubor přejmenujete či smažete, tak Vám nebudou tyto odkazy fungovat.
Bohužel také nemůžete položky do databáze přidávat hromadně. Výjimkou je import dat z ostatníchobdobných programů.

Program dále nabízí pokročilý systém pro vyhledávání a filtraci, což orientaci v položkách ještě více usnadní. Filtrovat můžete podle zvoleného parametru (můžete např. vybrat všechny komedie z databáze filmů, pouze vegetariánské recepty nebo vína starší roku 92 atd.).

Závěr

Hlavní výhody tohoto programu:

  • Je univerzální.
  • Je v češtině.
  • Je zdarma.
  • Podporuje import i export vytvořených databází.
  • Obsahuje tlačítko „Dnes večer“, poradí Vám při výběru filmu či knihy.

Hlavní nevýhody tohoto programu:

  • Malá databáze českých položek/serverů

 

Program GCstar je jednoduchý program na jakékoli sbírky. Propojení s internetovými databázemi je poněkud slabší, ale i přesto ho někdy využijete. Vzhled je příjemný, používání a evidence položek snadná. Nabízí export a import do mnoha formátů, které je možné poté dále zpracovat.

Je distribuován pod GNU GPL a běží na všech operačních systémech s gtk2-perl.

Domácí stránka projektu: http://www.gcstar.org/

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..