Undistract-me

und V dnešním článku si popíšeme malý a jednoduchý nástroj pro rozšíření možností terminálu s názvem Undistract-me. Jedná se o šikovnou utilitku, jejíž pomocí budete upozorněni na běžící příkaz v terminálu, jehož vykonávání trvá déle než deset sekund. Toto je užitečné v případě, když ve spuštěném terminálu zadáte nějaký příkaz, poté přejdete do jiného okna, čtete e-maily nebo děláte cokoliv jiného co vás rozptýlí a vy zapomenete na původně spuštěný příkaz. Právě v tomto případě aplikace Undistract-me zobrazí upozornění, že příkaz v terminálu je ukončen a vy se tedy můžete vrátit zpět do terminálu zkontrolovat konečný výsledek.

Existuje však i jiný způsob, jak tuto situaci ošetřit, a to pomocí tzv. aliasu. Avšak, používáte-li alias, musíte na konci každého příkazu přidat “upozornění”, kterým chcete být informováni o ukončené úloze, na což se dá  snadno zapomenout. Při použití Undistract-me toto není nutné a po každém příkazu, který trvá déle než 10 sekund se automaticky po jeho dokončení spustí oznámení. Aplikace by se měla zobrazit upozornění ve všech používaných desktopových prostředích, zde je screenshot z Xfce:

und1

 

Ve výchozím nastavení vás Undistract-me upozorní při provedení každý příkaz, jehož dokončení trvá déle než 10 sekund. Pokud si však chcete tento interval prodloužit či zkrátit, lze to uskutečnit  editací textového souboru /usr/share/undistract-me/long-running.bash. Pod rootem změníte proměnnou LONG_RUNNING_COMMAND_TIMEOUT =10 z 10 na jinou číslici, vyjadřující čas v sekundách. Soubor uložíte a tím je čas upozornění po provedení příkazu změněn.

und2

 

INSTALACE UNDISTRACT-ME V MANJARO LINUX

Je jednoduchá, neboť se potřebný balíček nachází v AUR. Otevřete si tedy terminál (např. Ctrl+Alt+T) a zadejte následující příkaz:

 $ yaourt -S undistract-me-git

 

Aby vám Undistract-me řádně pracoval, musíte povolit spuštění příkazu jako přihlašovacího shellu. To uděláte tak, že si otevřete váš terminál a:

  • pro GNOME terminál: zvolte “Úpravy> Předvolby profilu” a na kartě “Titulek a příkaz” zatrhněte “Spustit příkaz jako přihlašovací shell“;
  • pro terminál Guake, klepněte pravým tlačítkem myši na terminál, vyberte “Předvolby” a na kartě “Obecné” zaškrtněte “Spustit příkaz jako přihlašovací shell“.
  • Pokud používáte jiný terminál, podívejte se zda někde v nastavení je možnost “Spustit příkaz jako přihlašovací shell” a tu si zvolte.

 

und3

 

Jakmile vše výše zmíněné uděláte, restartujte terminál (zavřením všech otevřených oken terminálu) a máte hotovo. Pokud si chcete vyzkoušet, zda Undistract-me pracuje, spusťte nějaký příkaz, který trvá déle než 10 sekund. Pro jednoduché otestování zadejte do terminálu např. sleep 11 (terminál 11 sekund “spí”), přičemž se vám za 11 sekund zobrazí oznámení, že je daný příkaz vykonán.

Facebooktwitter
Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Software se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..